Przystrojone stragany, przepełnione przygotowanymi przez lokalne gospodynie produktami, wieńce ze zbóż i roślin, tłumy mieszkańców i wdzięcznych za tegoroczne plony rolników, sadowników, ogrodników i pszczelarzy.
W niedzielę 29 sierpnia na terenie boiska sportowego w Jagodniku odbyły się dożynki gminy Świdnica. Rozpoczął je korowód, podczas którego zaprezentowane zostały wieńce dożynkowe 32 sołectw. Po jego zakończeniu odbyła się polowa, uroczysta Msza św..
- Liturgia słowa ukazuje nam wielką prawdę, że to, co robimy, pochodzi z naszego serca. To, co jest w naszym sercu, sprawia, jacy jesteśmy. Dlatego dzisiaj gromadzi nas wdzięczność w znaku chleba i dożynkowych wieńców. Pragniemy dziękować Bogu za błogosławieństwo i za ten dar spotkania po roku pandemii. Złóżmy na ołtarzu nasze dobre uczynki, niech Pan zasieje pokój i nadzieję, doda sił, abyśmy mogli łatwiej iść przez życie - mówił w homilii ks. Arkadiusz Chwastyk, kanclerz świdnickiej kurii biskupiej i delegat biskupa świdnickiego na gminne święto plonów.
Po Mszy św. natomiast odbyło się "Misterium Chleba" w wykonaniu Ludowo-Estradowego Zespołu "Mokrzeszów". Tradycyjnie już na zakończenie występów artystycznych wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek podzieliła się chlebem z przybyłymi gośćmi. Wśród nich byli m.in. odznaczeni tytułem "zasłużony dla rolnictwa".
Nie zabrakło też konkursów i nagród. Oczekiwanie na wyniki umiliły występy świdnickich mażoretek oraz zespołów ludowych gminy Świdnica, a także gwiazdy wieczoru - zespołu After Party. Rozstrzygnięto również konkursy na najliczniej zaszczepioną wielopokoleniową rodzinę, na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, na najpiękniejsze stoisko dożynkowe.