20. rocznica wpisania Kościoła Pokoju na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO była okazją, aby z wdzięcznością spojrzeć w przeszłość, ale też z odwagą i nadzieją wybiegać ku przyszłości.
We wnętrzu odzyskującej dawny blask świątyni w piątek 10 września odbyła się konferencja pt. "Drewno nie może czekać!", która była jednym z elementów świętowania jubileuszu. Wykłady wygłosili: prof. dr hab. Jacek Purchla, wiceprezydent Europa Nostra, dr Grzegorz Grajewski, dyrektor oddziału terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa we Wrocławiu, Ryszard Wójtowicz, główny konserwator Kościoła Pokoju w Świdnicy, a także dr hab. inż. Ulrich Schaaf, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, który tego dnia otrzymał tytuł Ambasadora Kościoła Pokoju.
- My ludzie czekamy na różne sprzyjające okoliczności, czekamy na lepsze czasy, na lepszą pogodę, ale to miejsce nie może czekać. Cieszę się, że jesteśmy tutaj razem, żeby wspólnie spojrzeć na to wyjątkowe, cudowne miejsce, jakim jest Kościół Pokoju. To, co miało przetrwać 30 lat, przetrwało bez mała 370 lat - mówił na początku spotkania bp Waldemar Pytel, proboszcz Kościoła Pokoju. Zaznaczył, że do tej pory udało się odrestaurować 40 proc. kościoła, a niewątpliwą zasługą obecności świdnickiego zabytku na liście UNESCO jest nie tylko rozpoznawalność obiektu przez turystów ściągających do Świdnicy z całego świata, ale jest to także atut w staraniach o pozyskanie kolejnych środków finansowych.
Przyznał też, że 13 grudnia 2001 r., dzień wpisania kościoła na prestiżową listę, jest jednym z ważniejszych punktów w historii świątyni, ale też jego osobistej. - Mija 20 lat od chwili, jak usłyszałem słowa, które moje życie, życie proboszcza świdnickiej parafii, całkowicie odmieniły i nadały nowy kierunek i sens. To było pytanie: "A może by wpisać Kościół Pokoju na listę UNESCO?". To pytanie zabrzmiało wtedy jak żart, jakaś mrzonka. Taka myśl nie mogła przecież powstać w najśmielszych marzeniach, a potem wszystko potoczyło się jak we śnie. Przypadek UNESCO pokazał, że nawet niebotyczne marzenia się spełniają - mówił bp W. Pytel.
Uroczystość była też okazją, aby podziękować osobom, których wkład w prace renowacyjne oraz popularyzację miejsca był bezcenny. 16 osób otrzymały z rąk bpa Pytla tytuły Anioła Kościoła Pokoju. - W Kościele Pokoju mamy bez mała 800 aniołów, ale przez 20 lat spotkaliśmy takie anioły, które w sposób szczególny wpisały się w historię tego miejsca. Każdy z osobna przyczynił się do tego, że Kościół Pokoju wygląda tak, jak wygląda - mówił gospodarz miejsca.
Po konferencji odbył się recital organowy Macieja Batora, natomiast w sobotę o godz. 18 Rafał Blechacz w towarzystwie Orkiestry Filharmonii Poznańskiej wykona koncert fortepianowy grając utwory W. A. Mozarta, nastąpi również światowe prawykonanie utworu Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej "Adagio pamięci ofiar zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku".