Nowy numer 37/2021 Archiwum

Nasi na Kongresie Eucharystycznych w Budapeszcie

Diecezję reprezentował bp Adam Bałabuch wraz z Markiem i Anną Kośnymi.

W dniach 5-12 września w Budapeszcie odbył się 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny pod hasłem "Wszystkie moje źródła są w Tobie" (Ps 87,7). Było na nim obecnych 12 biskupów z Polski i niewielka reprezentacja laikatu.

Z diecezji świdnickiej do Węgier wybrał się biskup pomocniczy wraz z parą z Ruchu Światło-Życie.

– To wydarzenie bardzo znaczące dla Kościoła powszechnego, ale i dla Europy. Było to doświadczenie zgromadzenia ludzi różnych języków, kultur wokół ołtarza eucharystycznego. Dla mnie osobiście dużym przeżyciem była trwająca ponad 2 godziny procesja ulicami Budapesztu. Wielka rzesza ludzi w skupieniu modląca się i adorująca Najświętszy Sakrament. Także koncelebra u boku papieża Franciszka, biskupów i prezbiterów z całego świata dała mi poczucie jedności Kościoła i miłości Bożej wypływającej z Eucharystii we wspólnocie Kościoła powszechnego, zgromadzonego z Piotrem naszych czasów – wspomina bp Adam.

Procesja eucharystyczna.   Procesja eucharystyczna.
archiwum prywatne

W podobny sposób o tym  doświadczeniu mówi małżeństwo spod Świdnicy, które mu towarzyszyło.

– Cały wyjazd, a szczególnie Msza św. z papieżem, to głębokie doświadczenie powszechności i jedności Kościoła. Poza tym z jednej strony serdeczność, spontaniczność i entuzjazm, a z drugiej wyciszenie i łagodność we wzajemnych relacjach pielgrzymów.  Wydawać by się mogło, że to dwa skrajne przejawy życia, ale dopiero razem dają obraz życia prawdziwego i świadczącego o dużej dojrzałości pielgrzymów – podkreśla Marek.

Anna dodaje, że wszędzie dawało się odczuć radość wyrażającą się m.in. w uśmiechu, życzliwą pomoc i spokój. Dla niej dużym doświadczeniem była też liczba pielgrzymów, głównie Węgrów, ale też grup z Chorwacji, Czech, Słowacji czy z Ekwadoru. Oboje cieszą się, że mogli znaleźć się w grupie Polaków biorących udział w wydarzeniu.

Biskupi w czasie Mszy św.   Biskupi w czasie Mszy św.
archiwum prywatne
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama