Nowy numer 42/2021 Archiwum

We wspólnocie z Matką cierpiącą

Pierwsza wspólnota kontemplująca Ukrzyżowanego była bardzo mała.

Zauważmy, że w Ewangelii św. Jana pierwszą wspólnotę kontemplującą Ukrzyżowanego Pana tworzą jeden mężczyzna i kilka kobiet. Nie dwunastu apostołów, prezbiterów, ale tylko ta mała wspólnota – przypominał 15 września bp Marek Mendyk, przewodnicząc Eucharystii w uroczystość MB Bolesnej, patronki Wałbrzycha i miejscowej kolegiaty.

Wyjaśnił, że aby móc trwać na Golgocie i kontemplować przebity bok Jezusa, trzeba zrobić więcej miejsca w sercu. Potrzeba więcej uczucia. – Wydaje się, że w obecnych czasach frekwencja w Kościele jest podobna do tej spod krzyża. Brakuje ludzi kontemplatywnych, ponieważ brakuje tych, którzy potrafią przyjmować Ewangelię sercem – zauważył.

– Żyjemy w czasach, które bardzo mocno uwypuklają rolę rozumu, podkreślają rolę myślenia. Istnieje przekonanie, że uczucia są czymś gorszym od rozumu. Tymczasem nasze emocje, uczucia są bardzo mądre, bardzo inteligentne. Uczucia są drogowskazem dla rozumu. One są czasami szybsze niż rozum. Rozum dokonuje jakichś skomplikowanych analiz, a uczucia są tym elementem, który szybko podpowiada. Uczucia i rozum – dwaj równorzędni partnerzy, którzy muszą iść razem – przestrzegał.

Zachęcał, by dać więcej przestrzeni racjom serca. – „Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują”. Z jednej strony ból krzywdy, z drugiej radość przebaczenia, a w konsekwencji pojednania. Inaczej mówiąc: okazujcie waszą miłość w taki sposób, aby dosięgała ona szczególnie tego, kto nam czyni coś złego. Tak wygląda bowiem miłość doskonała: miłość ofiarująca dar największy – przebaczenie – dodał biskup świdnicki.

Po zakończeniu Mszy św. wraz ze zgromadzonymi przedstawicielami duchowieństwa i laikatu przeszedł w procesji ulicami miasta z figurą patronki Wałbrzycha do kaplicy, gdzie na co dzień można ją nawiedzać.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama