Nowy numer 42/2021 Archiwum

Wiedzą, że w tym znaku zwyciężą

Dlatego w sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego tak uroczyście obchodzone jest patronalne święto. To narzędzie zbrodni ma tutaj wyjątkowe znaczenie.

Zwrócił na to uwagę przewodniczący uroczystości odpustowej 14 września infułat ks. Józef Strugarek. – Mamy pośród siebie cząstkę Krzyża Świętego.

Jakże się nie radować, nie cieszyć, że kawałek narzędzia zbawienia jest pośród nas – mówił z entuzjazmem, wspominając przy tym kard. Bolesława Kominka, który w 1973 r. obejmował w Rzymie kościół tytularny Santa Croce in via Flaminia. – Proboszcz, który pracował wówczas na terenie tamtejszej parafii, powiedział do księdza kardynała, że niedaleko, nad Tybrem, przy Moście Mulwijskim, rozegrała się bardzo ważna bitwa. Stanęły naprzeciw siebie dwie armie – Maksencjusz pretendujący do tytułu cesarza rzymskiego i Konstantyn, syn cesarza. Właśnie wtedy ten drugi miał w nocy zobaczyć znak na niebie – krzyż – i napis: „W tym znaku zwyciężysz”. I zwyciężył – podkreślał emerytowany proboszcz szczawieńskiej parafii.

Zauważył, że to zawołanie się nie zmieniło. – Siła tego drzewa trwa, bo to jest ołtarz, na którym Boży Syn, Jezus Chrystus, ofiarował za całą ludzkość swoje życie. To jest ołtarz najświętszy w świecie i znak święty, który wskazuje człowiekowi niebo. To znak zbawienia, odkupienia, uwolnienia człowieka z niewoli szatana. Nie dziwimy się, że wszędzie, gdzie znajdują się chrześcijanie, tam jest krzyż. Jest na szczytach kościołów, w szkolnej klasie, na szczytach gór i na rozstajach dróg, w szpitalach i na piersi wyznawców Chrystusa – wymieniał ks. Strugarek.

Obchody święta patronalnego kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego od lat są też częścią tygodniowej nowenny przed wspomnieniem Matki Bożej Bolesnej, patronki Wałbrzycha.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama