Ks. Piotr Spyra, prowadzący rekolekcje dla wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca, po Mszy św., której przewodniczył bp Marek Mendyk, przyznał, że biskup powiedział to wszystko, co on planował powiedzieć przez cały dzień.
Wyjaśnił, że wcześniej nie kontaktował się z biskupem i nie ustalali wspólnie tematyki wygłaszanych treści. Widział w tym działanie Ducha Świętego, który na rozeznawaniu podpowiedział mu, o czym ma mówić do wspólnot Przyjaciele Oblubieńca z całej diecezji świdnickiej, które 23 października w parafii św. Aniołów Stróżów i MB Bolesnej przeżywały swoje rekolekcje.
Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., której przewodniczył pasterz diecezji świdnickiej w asyście księży posługujących wspólnotom w Bielawie, Dzierżoniowie, Kłodzku, Mieroszowie, Pieszycach i w Wałbrzychu.
- Wielkim błogosławieństwem dla wspólnoty jest doświadczenie modlitwy uwielbienia Boga, w której pragniemy angażować każdego człowieka tak, by Bóg był we wszystkim uwielbiony. Chcemy światu nieść pokój, nadzieję i naszą modlitwę. To dzięki niej mamy w sobie moc. A świat? Wiemy dobrze, że jest, jaki jest. Dużo w nim nieprawości, ludzkiego grzechu. Myślimy sobie, że ci wszyscy ludzie mogliby wziąć się w garść, poprawić i nawrócić. Widzimy potrzebę nawrócenia u innych, ale też i u siebie - zauważył bp Marek Mendyk.
Nawiązując do Ewangelii, przypomniał, że gdy Jezus dowiedział się o okrutnym ukaraniu przez rzymskich żołnierzy judejskich przestępców, nie okazuje żadnej oznaki nienawiści czy zemsty. Zamiast tego wzywa słuchaczy do rewizji swojego życia.
- Wszyscy Galilejczycy, a w domyśle wszyscy ludzie wszystkich czasów, potrzebują pokuty. Nawracanie się to „zmiana myślenia, odwrócenie myśli od czegoś”, stąd późniejsze „żałowanie za coś, odczuwanie skruchy”. To zmiana kierunku życia, przejście od życia opartego na wzorze świata do życia na wzór Jezusa. Dokonuje się to czasem natychmiast po poznaniu Jezusa, a niekiedy trwa dłużej, aż człowiek pokona w sobie opór przed panowaniem Boga w swoim życiu. Bóg daje człowiekowi na to czas, podobnie jak ogrodnik, który pragnie uratować drzewo - nawiązywał do przypowieści o figowcu.
Po Mszy św. i krótkiej modlitwie uwielbienia, uczestnicy rekolekcji przeszli do budynku sąsiadującego z kościołem i tam wysłuchali kilku konferencji ks. Piotra Spyra.
O czym mówił? Co dodał do treści wygłoszonych przez biskupa? O tym w 44/2021 numerze świdnickiej edycji "Gościa Niedzielnego".