W obu tych miastach obchodom przewodniczył bp Adam Bałabuch. Modlił się, by Bóg prowadził ojczyznę drogą swojej Mądrości.
Mówił też o tym w czasie wygłoszonej w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu i kościele pw. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu.
- Mądrość winna stawać się również formą naszej egzystencji oraz przybrać konkretny kształt w życiu człowieka, w którym może "rozbić swój namiot". Wówczas w jego życiu uwidaczniają się owoce prawdziwej Mądrości, o których pisze św. Jakub: "Mądrość zaś zstępująca z góry jest przede wszystkim czysta, dalej skłonna do zgody, ustępliwa, posłuszna, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, wolna od względów ludzkich i obłudy" (Jk 3,17) - cytował biskup pomocniczy.
Dodał, że każdy, kto pragnie kierować się w życiu Mądrością Bożą zstępującą z góry, musi posiadać odwagę świętych, by nie lękać się bycia skłonnym do zgody, ustępliwym, pełnym miłosierdzia i dobrych owoców. Bycie wolnym od względów ludzkich i obłudy nie może się bowiem zdaniem biskupa wiązać z rezygnacją podążania drogami Bożej Mądrości.
- Mądrej miłości ojczyzny uczył nas bł. Stefan kard. Wyszyński, który swego czasu mówił w Niepokalanowie: "Nienawiścią nie obronimy naszej ojczyzny, a musimy jej przecież bronić. Brońmy jej więc miłością! Naprzód między sobą, aby nie podnosić ręki przeciw nikomu
w ojczyźnie. (…) Trzeba spróbować innej drogi porozumienia - przez miłość, która sprawi, że cały świat, patrząc na nas, będzie mówił: "Oto, jak oni się miłują" - przypominał bp Bałabuch.
Powoływał się także na matkę Elżbietę Różę Czacką, która swoim pokornym, wypełnionym służbą, zwłaszcza niewidomym dzieciom, życiem, budowała duchowe oblicze Kościoła i ojczyzny.
W obu miejscach zachęcał też, by modlić się w dniu Święta Niepodległości, aby Pan Bóg prowadził naszą ojczyznę drogą Bożej Mądrości, tzn. drogą, którą Opatrzność Boża przewidziała dla człowieka w dziele stwórczym, drogą Bożych przykazań.
Po zakończeniu celebry w Strzegomiu przy pomniku Ignacego Jana Paderewskiego odbyła się część patriotyczna z udziałem m.in. posła na Sejm RP, wiceministra Klimatu i Środowiska Ireneusza Zyski i żołnierzy 10. Brygady Logistycznej z Opola. W części kulturalnej w Strzegomskim Centrum Kultury zaśpiewali i zatańczyli Kostrzanie, zaś sekcja artystyczna Związku Strzeleckiego Oddział Strzegom przedstawiła przejmujący montaż słowno-muzyczny pt. "Niepodległość".
Tradycją tego święta jest też wręczenie tytułów Zasłużony dla Ziemi Strzegomskiej. Na koniec wystąpiła niekwestionowana gwiazda polskiej sceny muzycznej - Grażyna Łobaszewska.