Przez trzy tygodnie w parafii Zmartwychwstania Pańskiego odbywały się spotkania dotyczące historii tego miejsca i okoliczności jej powstania. Ich zwieńczeniem była rozmowa z ks. Bogusławem Wermińskim, pierwszym proboszczem.
Spotkanie, które odbyło się 21 listopada, rozpoczął modlitwą miejscowy proboszcz ks. Czesław Studenny. Przedstawiając zaproszonego gościa, ks. Bogusława Wermińskiego, zwrócił uwagę na jego historię pobytu w mieście górniczym.
- Przypomnę tylko, że 3 lipca 1965 r. jako wikariusz trafił do parafii pw. św. Barbary w Wałbrzychu. Trzy lata później otrzymał zlecenie pełnej obsługi kościoła pw. Zmartwychwstania Pańskiego na Starym Zdroju z prawem błogosławienia małżeństw. Dokument został podpisany przez ks. Józefa Marcinowskiego, wikariusza generalnego. Tym wydarzeniem otwiera się rozdział organizowania naszej parafii, budowania jej zaczątków - mówił ks. Czesław Studenny. Następnie zapytał emerytowanego prałata o tamte czasy.
Prezentując archiwalne zdjęcia, ks. Bogusław Wermiński opowiadał o ówczesnym opłakanym stanie kościoła, powołaniu Rady Parafialnej i ustaleniu granic ośrodka duszpasterskiego.
- Mieliśmy bardzo mało czasu na przygotowanie salek do prowadzenia katechezy dla dzieci. Zaangażowani parafianie postarali się o stoliki i krzesła, byśmy z księdzem wikariuszem i panią katechetką Aleksandrą Kardynał mogli prowadzić zajęcia. Dzieci było bardzo dużo, dlatego musieliśmy mieć po ponad 20 godzin tygodniowo. Zaczęliśmy też pracę z młodzieżą, szczególnie akademicką, której wówczas w Wałbrzychu również nie brakowało. Udało się pociągnął część chłopaków do służby liturgicznej i tak to wszystko jakoś ruszyło. Ludzie byli chętni do działania i licznie przybywali na Msze św. - wspominał. Opowiadał też o innych doświadczeniach.
Przypomnijmy, że wcześniej, 7 listopada, dr hab. Dorota Sula wystąpiła z wykładem „Życie społeczno-polityczne na przełomie lat 60-tych i 70-tych XX wieku w Polsce (z uwzględnieniem sytuacji w Wałbrzychu)”, a tydzień później ks. dr Krzysztof Moszumański podjął zagadnienie historii powstania parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Wałbrzychu na tle sytuacji Kościoła w Polsce i na Dolnym Śląsku.