Nowy numer 4/2022 Archiwum

Odpusty w każdym kościele diecezji. Jest dekret Penitencjarii Apostolskiej

Po skierowaniu przez biskupa świdnickiego prośby o udzielenie odpustu zupełnego wiernym odwiedzającym jedną z 234 świątyń nieparafialnych w dniu patronalnym, przyszła pozytywna odpowiedź.

Na stronie internetowej diecezji ukazał się dokument skierowany do bp. Marka Mendyka, w którym Penitencjaria Apostolska z upoważnienia Ojca Świętego Franciszka udziela łaski, o którą proszono.

„Osoby w podeszłym wieku, chorzy oraz wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą opuścić domu, mogą w równym stopniu uzyskać odpust zupełny, wzbudziwszy w sobie niechęć wobec jakiegokolwiek grzechu oraz intencję wypełnienia, skoro tylko będzie to możliwe, trzech zwyczajnych warunków, jeśli duchowo będą łączyć się z tymi, którzy pobożne czynią pielgrzymki, ofiarując miłosiernemu Bogu swoje modlitwy, cierpienia lub niedogodności własnego życia” – czytamy w dokumencie.

Jednocześnie papieski urząd prosi księży, by wobec tych osób „wyposażeni we właściwe uprawnienia do przyjmowania spowiedzi, ochoczo i wielkodusznie poświęcali się sprawowaniu sakramentu pokuty”.

Dodajmy, że wcześniej bp Marek Mendyk poprosił o udzielenie odpustu zupełnego wiernym, którzy, odrywając się w duchu od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawiedzą w formie pielgrzymki którąkolwiek z 234 świątyń nieparafialnych, wymienioną w wykazie przesłanym do Penitencjarii Apostolskiej dnia 7 października 2021 r. (więcej: Wykaz światyń nieparafialnych obdarzonych odpustem zupełnym) w świąteczne dni tytułów (patronów) i wezmą tam udział w celebracji religijnej lub przynajmniej przez odpowiednio długi czas pozostaną na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, wyznaniem wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny.

Całość dekretu można przeczytać tutaj: Dekret Penitencjarii Apostolskiej 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama