W internecie pojawiło się kilka stron wymieniających miejscowości w diecezji świdnickiej, w których odbędą się barwne pochody. Sprawdziliśmy je i odkryliśmy kilka błędów.
Ze względu na trwającą pandemię niektóre miasta wycofały się z organizacji Orszaków Trzech Króli lub zastąpiły je inną formą wspólnego kolędowania. Tak stało się w Bielawie, Dobromierzu czy Dzierżoniowie. Są jednak miejscowości/parafie, które w tym roku po raz pierwszy postanowiły w ten sposób uczcić Uroczystość Objawienia Pańskiego.
Największą niespodzianką, ale i wyzwaniem będzie pochód z drewnianego kościoła parafii św. Józefa Obl. NMP w Międzygórzu do Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości „Maria Śnieżna” na Górze Iglicznej. Duszpasterze obu placówek zapraszają na to wydarzenie osobiście. Rozpocznie się ono Mszą św. o godz. 9.30.
Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli organizuje także parafia św. Józefa Obl. NMP w Łagiewnikach. Wyruszy on po Mszy św. o godz. 11. (ok. 12.) i poprowadzi do sceny plenerowej „Muszelka”.
Ponadto korowody z mędrcami odbędą się w następujących miejscowościach:
Bardo
Listę rozpoczyna „Miasto Cudów”, które bierze udział w inicjatywie już po raz dziesiąty. O godz. 10.15 korowód wyruszy od mostu kamiennego do bazyliki, gdzie przed Mszą św. i po niej odbędzie się koncert kolęd zespołu „Wiolinek” i „Kwartetu Julii Topolanek”.
Głuszyca
O godz. 15. mieszkańcy wyruszą z Ogrodu Jordanowskiego i przejdą na plac przy kościele Chrystusa Króla, gdzie na wszystkich będzie czekała żywa szopka.
Jaroszów
Uliczne jasełka rozpoczną się o godz. 12. w kościele. Po Mszy św. za królami pójdą do betlejemskiej szopki całe rodziny, które wezmą też udział w konkursie na strój orszakowy. Całość zwieńczy ciepły poczęstunek oraz koncert kolęd.
Jugów
Po rocznej przerwie gminny pochód wyruszy o godz. 11. spod Nadleśnictwa Jugów. Stacją końcową będzie kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, gdzie zaplanowano Mszę św. Mieszkańcy będą mogli dostać się do Jugowa zorganizowanym przez gminę transportem.
Mieroszów
Wędrówka zaplanowana jest na godz. 14.00 i potrwa do 16.00. Po drodze organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, wśród którym trzeba wyróżnić inscenizacje związane z tegoroczną tematyką orszaku.
Stare Bogaczowice
Orszak Trzech Króli rozpocznie się Mszą św. o godz. 11. po której zebrani udadzą się do miejscowej Szkoły Podstawowej. Tam zostaną zaprezentowane jasełka, a potem organizatorzy zaproszą do wspólnego kolędowania.
Strzegom
Tu już po raz szósty pochód wystartuje po Mszy św. o godz. 12.00 z kościoła Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej. Organizatorzy obiecują dobrą zabawę i niespodzianki.
Świdnica
O 14.00 wspólnie wyruszy Orszak Ziemi Świdnickiej z pl. św. Jana Pawła II. Królowie znów będą szli z osiołkami z ośrodka onoterapii z Lubachowa. Usłyszymy też koncert kolęd w wykonaniu Szkoły Muzycznej II st., a parafie Ziemi Świdnickiej szykują ciepły poczęstunek. Na trasie Orszaku usłyszymy Orkiestrę.
Świebodzice
Organizatorem wydarzenia są miejscowe parafie oraz miasto. Rozpocznie się w Rynku o godz. 13. i przejdzie do Hali Widowiskowo-Sportowej OSiR, gdzie rozpocznie się wspólne kolędowanie.
Wałbrzych
Orszak wyruszy o godz. 12. sprzed kolegiaty Świętych Aniołów Stróżów i przejdzie ulicami: Moniuszki, Rynkiem, Gdańską, Placem Magistrackim, Słowackiego i Wajdy. Przystanie na Rynku i Placu Magistrackim, a zakończy się w amfiteatrze przy Teatrze Dramatycznym.
Ząbkowice Śl.
Z kościoła pw. św. Anny po Mszy św. o godz. 12. wyruszy pochód do Ząbkowickiego Ośrodka Kultury, gdzie na uczestników czekają dodatkowe atrakcje.
W kilku parafiach zdecydowano się też na skromniejszą formę. Od lat w Bolkowie bez dodatkowych atrakcji miejscowa parafia organizuje przemarsz z Dzieciątkiem wokół Rynku. W Lądku-Zdroju natomiast mędrcy ze wschodu odwiedzą parafialną wspólnotę po jednej ze Mszy św.
Jeśli pominęliśmy jakąś miejscowość lub mamy złe informacje, czym prędzej nas poinformujcie o tym (swidnica@gosc.pl), aby pomóc każdemu w wybrany przez siebie sposób przeżyć tę uroczystość.