Kilkadziesiąt sióstr, braci i ojców zakonnych, jak również wdów i dziewic konsekrowanych czy pustelników wzięło udział w diecezjalnych obchodach święta Ofiarowania Pańskiego.
Mszy św. w samo południe 2 lutego przewodniczył bp Adam Bałabuch w asyście kilkunastu kapłanów. W homilii, nawiązując do tegorocznego listu bp. Jacka Kicińskiego do osób konsekrowanych, przypomniał, że obchodzone święto przypomina prawdę objawioną w Betlejem.
- Znak Światła, w którym dzisiaj wyznajemy Chrystusa, jest znakiem prostym, a równocześnie tak bogatym. Chrystus jest światłem ludzkiego życia. Jest światłem, bo rozprasza jego mroki. Jest światłem, bo rozjaśnia jego tajemnice. Jest światłem, nadaje życiu sens i przekonuje człowieka o jego wielkiej godności – podkreślał.
To światło porównał do osób konsekrowanych, których świadectwo życia ma być dziś światłem dla świata.
- Wspólnota żyjąca miłością, nie zatrzymuje się w drodze. Jest to wspólnota, która zmierza w określonym celu, tym celem jest życie wieczne. W jej tworzeniu ważny jest wzajemny szacunek, otwartość i zrozumienie. Dzięki temu rodzi się komunia jedności w wierze, jedności w nadziei i jedności w miłości. Ta jedność sprawia, że każdy czuje się potrzebny i obdarzony miłością; w tej wspólnocie nikt nie jest wykluczony. Taki styl życia osób konsekrowanych staje się światłem dla innych, a jednocześnie uświadamia wszystkim, że posłaniem osób konsekrowanych jest nieustanne przypominanie nam, że doczesność nie jest celem ale drogą prowadzącą do celu – życia wiecznego – zauważył biskup pomocniczy diecezji świdnickiej.
Zachęcał przy tym zgromadzone w katedrze osoby konsekrowane do odpowiedzi na Bożą miłość ludzką miłością. Dziękował też im za wszystkie dzieła miłosierdzia i ewangelizacji, które są ich udziałem.
Głos zabrał też ks. Marek Korgul, referent ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, przypominając, że na terenie diecezji świdnickiej działają 23 zgromadzenia żeńskie skupione w 53 domach zakonnych, 3 dziewice i 5 wdów konsekrowanych, 1 pustelnica, jak również 11 zgromadzeń męskich w 21 domach zakonnych i 1 kandydat oczekujący na złożenie profesji pustelniczej.