W diecezjalnym sanktuarium MB Fatimskiej w Polanicy-Zdroju Sokółce prowadzonym przez ojców sercanów białych bp Ignacy Dec przypomniał o najważniejszych elementach modlitwy i rachunku sumienia.
Obchody pierwszych sobót miesiąca w polanickim sanktuarium na stałe wpisały się w kalendarz biskupa seniora. Każdego miesiąca stawia się przy figurze Matki Bożej, którą przywiózł z Fatimy w 2014 r., a następnie pielgrzymował z nią przez 3 lata w ramach peregrynacji.
- Luty to bardzo ważny miesiąc w aspekcie objawień fatimskich. 20 lutego 1920 roku w Lizbonie zmarła św. Hiacynta nie ukończywszy 10. roku życia, a 13 lutego 2005 roku w Coimbrze zmarła w wieku 98 lat s. Łucja. Dwie tak różne postaci przesiąknięte wielką miłością do Maryi - zauważył o. Zdzisław Świniarski, witając przewodniczącego liturgii, koncelebransów i zgromadzonych wiernych.
W homilii bp Ignacy Dec, odnosząc się do postawy Salomona, zwrócił uwagę na czynniki, które jego zdaniem prowadzą do świętości.
- Stanął przed Bogiem w postawie pokory. Umiał przyznać się do swoich braków i ograniczeń: „Jestem młody. Brak mi doświadczenia” (1 Krl 3,7b). Widział siebie w prawdzie. Postawa pokory jest warunkiem dobrej modlitwy. Bogu podobają się ludzie pokorni - podkreślał. - Poprosił o dary duchowe: „Racz więc dać Twemu słudze serce pełne rozsądku do sądzenia Twego ludu i rozróżniania dobra od zła” (1 Krl 3,9). Bardzo spodobała się Bogu ta prośba, dlatego ją spełnił - zaznaczył biskup.
Drugą część wystąpienia poświęcił potrzebie rozliczaniu się z powierzonej nam misji.
- Jesteśmy w naszym życiu podobni do pierwszych uczniów. Bóg powołał nas do istnienia, do życia, obdarzył łaską dziecka Bożego. Powołał nas potem jednych do małżeństwa, innych do kapłaństwa, jeszcze innych do życia konsekrowanego, a jeszcze innych do życia w pojedynkę. Wszyscy - używając języka samego Chrystusa - jesteśmy na żniwie Pańskim. Wypełniamy zleconą nam misję. Dziś na przykładzie apostołów zostaje nam przypomniane, że z tej misji trzeba się rozliczać. Temu, który nas powołał i posłał, trzeba zdawać sprawozdanie z naszego działania, z naszej pracy, misji, tak jak to czynili pierwsi powołani i posłani - przypominał, wymieniając formy tego rozliczenia: codzienny rachunek sumienia, sakrament pokuty, ocena życia w czasie dni skupienia czy rekolekcji.
Dodał, że warunkiem dobrej modlitwy i rachunku sumienia jest cisza. Następnie zaprosił do modlitwy różańcowej, którą poprowadził o. Wojciech Kotowski SSCC.