W święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana bp Ignacy Dec spotkał się z kapłanami południowych dekanatów diecezji na wspólnej modlitwie. Dał im też kilka wskazówek.
Przypomniał jednak najpierw, że 9 czerwca już po raz 10. obchodzimy liturgiczne święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.
- Kult Pana Jezusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana istniał w Kościele od samego początku, ale oficjalne święto poświęcone tej tajemnicy zostało wprowadzone przez papieża Benedykta XVI w czerwcu 2012 roku. W Polsce obchodzimy to święto od 23 maja 2013 r., zawsze w czwartek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Świętując, zwracamy uwagę na kapłaństwo Chrystusa, na kapłaństwo służebne - hierarchiczne, a także na kapłaństwo powszechne, którym są obdarzeni wszyscy ochrzczeni i bierzmowani. Święto to ma także być okazją do modlitwy o świętość naszych kapłanów oraz do modlitwy o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne - wyjaśniał, szczegółowo omawiając modlitwę arcykapłańską Jezusa.
Na koniec uwrażliwił kilkudziesięciu księży zebranych w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku, że przed laty zostali z łaski Bożej wszczepieni w kapłaństwo Jezusa Chrystusa. - Z wieczernika seminaryjnego zostaliśmy posłani na żniwo Pańskie, by głosić Ewangelię, sprawować sakramenty święte, by także pełnić posługę miłości wobec ubogich, chorych, potrzebujących. Przez wiele już lat użyczamy Chrystusowi Najwyższemu i Wiecznemu Kapłanowi naszych ust do głoszenia Ewangelii, do wypowiadania rozgrzeszenia z grzechów. Użyczamy naszych rąk do sprawowania Eucharystii i karmienia wiernych Ciałem Pańskim. Użyczamy naszych serc do miłowania chorych, biednych i źle się mających. Uczymy naszych wiernych żyć w postawie daru dla drugich. By ta nasza posługa była skuteczna i owocna, sami winniśmy nasze życie składać w ofierze Bogu i ludziom, na wzór Jezusa, który poświęcił w ofierze samego siebie, abyśmy byli uświęceni w prawdzie. Uważajmy to za jedno z najważniejszych zadań naszej kapłańskiej posługi - zachęcał biskup senior.
Przewodniczył też Mszy św., która była kulminacyjnym punktem dnia skupienia. W jej czasie zbierano również wśród duchownych kolektę na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. Poza Eucharystią w programie znalazły się także adoracja Najświętszego Sakramentu i braterskie spotkanie.
Czytaj także:
Dzień skupienia dla księży w Wałbrzychu