W czasie Mszy św. kończącej rok akademicki w świdnickim seminarium bp Marek Mendyk podziękował wykładowcom i spowiednikom za ich trud formacyjny. Ogłosił także decyzję o połączeniu z sąsiednimi diecezjami procesów kształcenia przyszłych księży.
Podkreślał przy tym, że świdnicki dom utrzymuje funkcję seminarium duchownego w nowej formule.
- Podjąłem decyzję o tym, by nasi klerycy od przyszłego roku akademickiego kontynuowali naukę w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu, razem z klerykami z sąsiednich diecezji. Chciałbym jednak wyraźnie podkreślić, że to nie koniec, ale nowy etap tego domu i zamieszkującej go wspólnoty. Dzięki zmianie przygotowujący się do kapłaństwa będą mogli korzystać z dobrodziejstw dużego ośrodka akademickiego oraz wzrastać ze swoimi rówieśnikami z całego Dolnego Śląska. Nie zmienia się też charakter domu, w którym dotychczas znajdowało się nasze świdnickie seminarium. Będzie się tu formował rok propedeutyczny kilku diecezji - informował 15 czerwca zgromadzonym na Eucharystii duchownym.
Rok propedeutyczny to zgodnie z nowymi wytycznymi Stolicy Apostolskiej obowiązkowy etap formacji kapłańskiej, który poprzedza studia teologiczne.
"Kościół zauważył, że kandydaci do seminarium potrzebują wprowadzenia, ułożenia swojego życia, relacji z Panem Bogiem i resztą wspólnoty zanim zaczną „ostrą wspinaczkę” do święceń, o których każdy kleryk marzy. Żeby sprostać tym wymaganiom, w 2016 roku przygotowano dokument określający zasady formacji kapłańskiej w całym Kościele, który miał być podstawą krajowych programów formacji. Tak też się stało. W tym roku wchodzi w życie jego polska wersja. Program zakłada przedłużenie formacji do prezbiteratu o rok propedeutyczny. Głównymi celami tego etapu jest »położenie solidnych podwalin pod życie duchowe« wychowanków oraz ich systematyczna i pogłębiona formacja ludzka" - wyjaśniał w ubiegłym roku ks. Piotr Gołuch, odpowiedzialny za ten etap formacji w diecezji (więcej: Ruszyła formacja).
Dołączenie obecnych studentów teologii ze Świdnicy do wspólnoty wrocławskiej sprawi, że w stolicy naszej diecezji powstanie dogodne miejsce dla formacji początkowej kandydatów do kapłaństwa z naszej i innych diecezji Dolnego Śląska.
Biskup Marek w czasie Mszy św. kończącej rok formacyjny podkreślił też ogromny wkład w tworzenie domu seminaryjnego biskupów Ignacego Deca i Adama Bałabucha, pierwszego rektora seminarium. Wezwał równocześnie wszystkich do usilnej modlitwy o powołania kapłańskie do naszego seminarium.