Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Świdnickiego

Świdnicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Podcasty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • PARAFIE
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 43/2025
    GN 43/2025 Dokument:(9469044,Rodzina – sens i stabilność)
  • GN 42/2025
    GN 42/2025 Dokument:(9458103,Zaczarowana miotła)
  • GN 41/2025
    GN 41/2025 Dokument:(9450251,Odpowiedzialni mężowie)
  • GN 40/2025
    GN 40/2025 Dokument:(9442266,Dziwne miny manekinów)
  • Gość Extra 3/2025 (13)
    Gość Extra 3/2025 (13) Dokument:(9436832,Słowo, które przygarnia)
swidnica.gosc.pl → Wiadomości z diecezji → Kwietne dywany także w diecezji świdnickiej! Gdzie?

Kwietne dywany także w diecezji świdnickiej! Gdzie? przejdź do galerii

Tradycja tworzenia włoskich "inflorate", rozsławiona w Polsce przez Spycimierz, coraz śmielej zaczyna pojawiać się w różnych miejscach kraju.

Kwieciste serce w Starczowie.  
Kwieciste serce w Starczowie.
ks. Daniel Rydz
⏮ ⏪
⏩ ⏭

W diecezji świdnickiej znaleźliśmy trzy wsie, w których się pojawiła na Boże Ciało. Jedną z nich jest Starczów.

- Wszystko zaczęło się cztery lata temu od s. Bożeny, która pokazała naszej młodzieży jak wyglądają, a następnie jak tworzy się kwietne dywany. Pomysł bardzo się spodobał szczególnie jednej z nastolatek - Karolinie Szczepańskiej, która najpierw pomagała siostrom tworzyć ozdobę prowadzącą do ołtarza przy cmentarzu, a następnie już od trzech lat sama nadzoruje układanie barwnych ilustracji na Boże Ciało przy ołtarzu znajdującym się obok pomnika św. Jana Pawła II. Początkowo był to niewielki wzór, a dziś jest to już ogromny chodnik po którym ksiądz niesie Najświętszy Sakrament - wyjaśnia zaangażowana w inicjatywę Karolina Jakubiszyn.

Dodaje, że choć w tym roku był problem z kwiatami, mieszkańcy postarali się, by nie zabrakło ich do utworzenia dywanu. Motywem przewodnim było Najświętsze Serce Pana Jezusa, ale w ubiegłych latach były to inne wzory.

- Karolina jest bardzo skromną, ale utalentowaną dziewczyną. Nabierając doświadczenia, przygotowuje się to działania wcześniej, rysując wzór i określając ilość potrzebnych kwiatów i liści. Angażuje też dość sporo młodzieży, co nie jest dziś takie proste. Póki co nie ma planów na robienie podobnych dywanów przy pozostałych ołtarzach, bo one też mają swoją historię, ale może kiedyś przy tej czy innej okazji ktoś zechce się włączyć w podobne działania - uśmiecha się.

Tak też było w parafii św. Jana Chrzciciela w Piekarach, gdzie kwiecistą mozaikę mieszkańcy przygotowali po raz pierwszy.

- Po zachęcie do zrobienia dywanu odpowiedzieli parafianie z Lusiny na czele z panią sołtys Lidią Fleszar. Budując drugi ołtarz tak mocno się zaangażowali w tworzenie kwiecistego malunku, że ich dzieło mierzyło 100 metrów. Uczestnicy procesji nie mogli przejść obok niego obojętnie, dlatego mam nadzieję, że będzie to już naszą tradycją, która rozszerzy się na inne odcinki. Naprawdę mamy się czym pochwalić i za rok chcemy to zrobić w ogólnopolskiej akcji prezentacji dywanów kwiatowych - zapowiada ks. Marek Jodko.

Nieco mniejszy dywan powstał także w kościele św. Anny w Grodziszczu, gdzie od kilku lat przygotowuje go pani Justyna.

Czytaj także: Boże Ciało w diecezji świdnickiej. Ponad 20 galerii w jednym miejscu

« ‹ 1 › »
Kwieciste dywany w diecezji świdnickiej

Foto Gość DODANE 18.06.2022

Kwieciste dywany w diecezji świdnickiej

​Tradycja tworzenia włoskich "inflorate", rozsławiona w Polsce przez Spycimierz, coraz śmielej zaczyna pojawiać się w różnych miejscach kraju.  
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

|

GOSC.PL

publikacja 18.06.2022 15:26

FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • DYWAN Z KWIATÓW
  • DYWANY KWIATOWE
  • DYWANY Z KWIATÓW
  • GRODZISZCZE
  • KWIATOWE DYWANY
  • LUSINA
  • STARCZÓW

Polecane w subskrypcji

  • „Św. Jan Kapistran podczas odsieczy Belgradu” na płótnie Antona von Pergera
    • W ramach
    • Leszek Śliwa
    „Św. Jan Kapistran podczas odsieczy Belgradu” na płótnie Antona von Pergera
  • Mój ojciec powtarzał: „Przysięgałem – dotrzymam”. Rozmowa z Ireną Bylicką o rodzinie, wierności i samotności w tłumie
    • Rozmowa
    • Agata Puścikowska
    Mój ojciec powtarzał: „Przysięgałem – dotrzymam”. Rozmowa z Ireną Bylicką o rodzinie, wierności i samotności w tłumie
  • Ks. Piotr Kieniewicz: Milczenie też jest językiem. Wymaga jednak domknięcia słowem, bo bez dialogu nie ma relacji
    • Rozmowa
    • Kamil Gąszowski
    Ks. Piotr Kieniewicz: Milczenie też jest językiem. Wymaga jednak domknięcia słowem, bo bez dialogu nie ma relacji
  • Rodzina w pułapce medialnego kłamstwa
    • Polska
    • Konstanty Pilawa
    Rodzina w pułapce medialnego kłamstwa
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X