Nowy numer 31/2022 Archiwum

Memento mori

Pamięć o śmierci powinna kierować myśli w stronę zmartwychwstania Chrystusa. Dlatego obok Kaplicy Czaszek otworzono kaplicę wieczystej adoracji.

O celu misji świętych przypominał na ich rozpoczęcie ks. Aleksander Radecki, który w kudowskiej parafii od 12 do 19 czerwca prowadził rekolekcje.

Są one przede wszystkim czasem odnowy wiary i zachęceniem do aktywnego zaangażowania w życie parafii. Dlatego też każdego dnia proponował wiernym zadanie, które pomoże im jeszcze lepiej przeżyć ten święty czas. Wskazywał też na podstawowy ich wymiar. – Misje są po to, aby przygotować się na szczęśliwą śmierć, żebyśmy na ten temat spojrzeli nie przez pryzmat strachu, ale wiary w zmartwychwstanie Chrystusa – mówił misjonarz, który zachęcał tego dnia do napisania testamentu duchowego. Po Mszy św. odbyła się procesja wokół cmentarza, która zakończyła się przy Kaplicy Czaszek.

Właśnie to miejsce było dla ks. Romualda Brudnowskiego pierwszą inspiracją do utworzenia kaplicy wieczystej adoracji. Widząc, jak bardzo wszystkich porusza widok czaszek i kości, miał świadomość, że potrzebna jest przestrzeń, gdzie można się zatrzymać i pomedytować nad życiem. – Brakowało możliwości trwania przed Jezusem Eucharystycznym. Do kogo mamy pójść jak nie do Jezusa. Sami nie damy rady – mówi proboszcz parafii. Do tego celu przeznaczył budynek, który wcześniej służył jako dom przedpogrzebowy, a od wielu lat stoi pusty. Po niezbędnym remoncie na ścianie zawisły obrazy MB Fatimskiej, św. Jana Pawła II i św. o. Pio. Zamontowano tabernakulum i ustawiono wygodne klęczniki. Ksiądz Brudnowski zaznacza, że ważnym elementem jest klimatyzator. – Kiedy pierwszy raz byłem w Lourdes, było okropnie gorąco. Wszedłem wtedy do kaplicy adoracji i odczułem ulgę. Pomyślałem, że tak właśnie jest u Pana Boga. Jestem przekonany, że to będzie miejsce błogosławieństwa – dodaje.

Kaplicę poświęcił bp Adam Bałabuch, który od wielu lat tradycyjnie w dniu Bożego Ciała odwiedza tę parafię. Kaplica będzie otwarta przez cały dzień od maja do października.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama