Nowy numer 31/2022 Archiwum

Od stołu do stołu

Po Mszy św., podczas której biskup udzielił sakramentu bierzmowania ponad 60 młodym, duszpasterze zaprosili ich na kolację do restauracji.

To pomysł nowego proboszcza, który chciał w ten sposób pokazać młodzieży, że to ich święto. – W poprzedniej parafii nie mieliśmy samodzielnego bierzmowania.

Dołączaliśmy się do sąsiedniej parafii w Lądku-Zdroju. Ale już wtedy marzyłem, że jeśli kiedyś będę odpowiedzialny za większą wspólnotę, zorganizuję dla bierzmowanych kolację. Przede wszystkim po to, by zmniejszyć między nami dystans, by wyjść do nich i potraktować ich poważnie. Ale też podnieść rangę sakramentu jako ważnego wydarzenia dla całej parafii. Dziś coraz częściej mówi się, że bierzmowanie dla wielu jest pożegnaniem z Kościołem, a samo jego przyjęcie jest traktowane po macoszemu. Dzięki nadaniu mu bardziej uroczystej formy być może niektórzy poczują, że są częścią większej wspólnoty. Nie ukrywam, że chciałem też odczarować kolację z biskupem. Wielu wyobrażało ją sobie różnie. Tutaj przekonali się, że to normalny posiłek, a zarazem okazja do rozmów – zauważa ks. Wojciech Zmysłowski.

Z jego inicjatywy ucieszył się także bp Marek Mendyk, który 11 czerwca udzielił nastolatkom sakramentu. – Kiedy kilka dni temu wasz proboszcz zadzwonił do mnie i powiedział, że chce razem z wami przedłużyć świętowanie uroczystości, która odbędzie się w kościele, nie tylko się zgodziłem, lecz pomyślałem też, że to bardzo dobry pomysł. Dziękuję wam, że odpowiedzieliście na jego zaproszenie i możemy spotkać się przy stole – mówił biskup.

Biskup Marek opowiedział o swoich doświadczeniach w pracy z młodzieżą, o wyjazdach na Światowe Dni Młodych czy spotkania Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Prosił bierzmowanych, by w szkole średniej nie rezygnowali z katechezy, lecz odważnie świadczyli o swojej wierze.

Zachęcał do tego także w homilii, mówiąc o Trójcy Przenajświętszej, wszechmocy Boga i pięknie Jego stworzenia. – Człowiek wiary stawia pytania, czyta znaki, myśli o prawach rządzących światem. Dlatego wiara i rozum są jak dwa skrzydła, które unoszą się w przestrzeni w poszukiwaniu prawdy. To nie przypadek, że tak, a nie inaczej układają się pierwiastki, które budują każdą materię. Stwórcą tego wszystkiego jest Bóg, a ukoronowaniem Jego dzieła jest człowiek stworzony na obraz i podobieństwo Boga – przypominał bp Mendyk.

Wraz z nim Mszę św. koncelebrowali księża z sąsiednich parafii, w których młodzież przyjęła tego dnia bierzmowanie. Do przyjęcia sakramentu przygotował ich wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP ks. Michał Kropidłowski. Biskup w podziękowaniu duchownym za ich zaangażowanie i pomysł wręczył proboszczowi płaskorzeźbę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama