Do stolicy diecezji jedzie już obraz Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski. Od 2 lipca będzie gościł w katedrze. To okazja, by wyprosić kolejny cud nad Wisłą.
- "Proszę księdza, czy zna ksiądz historię obrazu Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski? Takie pytanie kilka miesięcy temu postawił mi Michał, lider wspólnoty Wojowników Maryi w naszej diecezji. Coś słyszałem ale w sumie bardzo niewiele" - odpowiedziałem. Wówczas przypomniał mi, że Matka Boża Łaskawa to ta, do której modlili się Polacy w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Pomogła nie tylko zwyciężyć polskim wojskom, ale już wcześniej jej wstawiennictwu mieszkańcy Warszawy i Krakowa zawdzięczają ocalenie miast przed zarazą. To zadziwiające, że dziś peregrynuje właśnie w obliczu zarazy i wojny – relacjonuje ks. Paweł Traczykowski, jeden z inicjatorów peregrynacji.
Dodaje, że od 2020 roku obraz odwiedza różne parafie w całej Polsce. Według licznych świadectw, odżywają one na nowo, wielu ludzi powraca do spowiedzi, częściej uczestniczy w Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu. Dlatego ks. Traczykowski wraz z ks. Pawłem Pleśnierowiczem, proboszczem parafii św. Mikołaja w Świerkach, zdecydowali się zaprosić obraz do diecezji świdnickiej. Po aprobacie biskupa ustalili terminy dla Świdnicy (2-9 lipca) i Świerkach i Głuszycy (16-22 lipca).
Wizyta w stolicy diecezji rozpocznie się 2 lipca o godz. 16.00 przy pomniku św. Jana Pawła 2. Po powitaniu odbędzie się procesja różańcowa, która przejdzie przez świdnicki Rynek i zakończy się w katedrze. Około godziny 17.00 odbędzie się wykład na temat znaczenia obrazu Matki Bożej Łaskawej dla Polski, a następnie zostanie odprawiona uroczysta Msza św.
W niedzielę 3 lipca po wieczornej Eucharystii zaplanowano też koncert uwielbienia w wykonaniu Pawła Dudzika. Przez kolejne dni (4-8 lipca) po wieczornych Mszach św. będą czuwanie modlitewne w intencji dzieci i młodzieży, kobiet, mężczyzn, kapłanów i rodzin. W sobotę natomiast po 9.00 zostanie odczytany akt zawierzenia parafii katedralnej Matce Bożej Łaskawej, który zakończy się procesją różańcową na zakończenie peregrynacji.
Szczegółowy program peregrynacji znajduje się na plakatach oraz specjalnie przygotowanych ulotkach, które zostaną dostarczone do wszystkich świdnickich parafii.