W ramach tzw. dnia wspólnoty przeżywające rekolekcje w okolicznych miejscowościach rodziny i młodzież podzieliły się ze sobą przeżytymi na nich doświadczeniami i przeżywaniem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
Punktem kulminacyjnym spotkania, które odbyło się 11 lipca w domu rekolekcyjnym sióstr marianek, była Msza św. pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka, który w homilii odniósł się do spotkania Jezusa z Piotrem i jego trzykrotnego wyznania miłości. Zauważył, że pójście za Jezusem wymaga podejmowania wyzwań i zmian w życiu.
- Ten, kto spotkał Jezusa, ten też musiał usłyszeć nie tylko Jego słowa powołania, ale też nieustanne wezwanie do nawrócenia serca i życia. Nie można spotkać Jezusa Chrystusa i pozostać takim samym. Jeżeli faktycznie Go spotkasz, wówczas On nie pozwoli, abyś pozostał obojętnym. Co więcej, On nie przestaje cię wzywać do wyjścia poza samego siebie i do udania się do miejsca, w którym oczekuje cię Jego miłość. Niech ten święty czas wakacyjnych rekolekcji stanie się okazją, by coś w życiu zmienić. Nowa ewangelizacja to zaproszenie do odkrycia nowego entuzjazmu, nowego zapału, nowych energii - podkreślał pasterz diecezji świdnickiej.
Świeżości i entuzjazmu nie brakowało, gdy każda z grup miała okazję zaprezentować się pozostałym, szczegółowo wymieniając osoby zaangażowane w przygotowania i dzieląc się świadectwami przeżywania rekolekcji. Na Eucharystii natomiast przedstawiciele zebrali te informacje, tworząc tzw. list jedności.
- W oazach uczestniczy 160 osób, którym towarzyszą księża moderatorzy wraz z diakonami i klerykami z archidiecezji i diecezji: Arundel i Brighton (Wielka Brytania), bydgoskiej, gdańskiej, gnieźnieńskiej, krakowskiej, legnickiej, lubelskiej, poznańskiej, rzeszowskiej, siedleckiej, szczecińsko-kamieńskiej, świdnickiej, warszawskiej i wrocławskiej. Jako członkowie Ruchu Światło-Życie: rodziny Domowego Kościoła i młodzież oazowa przeżywamy piętnastodniowe rekolekcje o charakterze ewangelizacyjno-katechumenalnym inspirowane w tym roku tematem „Życie w świetle” - przedstawiała grupę biskupowi Joanna prowadząca z mężem jedną z oaz.
Stałym punktem spotkania jest też godzina odpowiedzialności, w której członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka mówią o swoim doświadczeniu postu w intencji osób uzależnionych, a pozostali mają okazję wstąpić w szeregi niepijących na rok lub dłuższy czas.
Organizatorzy zatroszczyli się również o ciepły posiłek, słodki poczęstunek i atrakcje dla najmłodszych uczestników.