21. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem rozpoczęty. W piątkowy wieczór 22 lipca w sanktuarium Najświętszej Rodziny przy Krupówkach miał miejsce pierwszy koncert.
W koncercie inauguracyjnym wystąpili artyści ze Świdnicy - Zuzanna i Maciej Batorowie (organy) i z Niemiec - Magdalena Kulig (mezzosopran). - Przed nami kilka wspaniałych przeżyć artystycznych. Cieszę się, że kolejny festiwal właśnie staje się faktem kulturalnym - mówił Rafał Monita, dyrektor artystyczny festiwalu.
Najbliższy koncert już dzisiaj (w sobotę 23 lipca) w sanktuarium na Krzeptówkach. Początek o godz. 20. Przed publicznością wystąpi Malawski Trio Kraków w składzie: Maciej Lulek - skrzypce, Barbara Łypik-Sobaniec - wiolonczela, Sławomir Cierpik - fortepian.
Finał zaplanowano na 13 sierpnia na godz. 20 w kościele Świętego Krzyża.
W tym roku festiwal zyskał patrona. Został nim Wacław Geiger, kompozytor, pedagog i organista, przez długie lata związany zawodowo z Zakopanem. Pod Tatrami W. Geiger prowadził klasę śpiewu solowego, chór i orkiestrę w szkole muzycznej, a także chóry Wierchy i Rysy. Był członkiem założycielem Towarzystwa Muzycznego im. K. Szymanowskiego i wielokrotnym jurorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Komponował również piosenki dla zakopiańskiego kabaretu "Zaskroniec". Dzisiaj znany jest przede wszystkim z twórczości pieśniarskiej, w której wykorzystywał również motywy góralskie i poetyckie teksty w gwarze. Zmarł w roku 1988 i został pochowany na zakopiańskim cmentarzu na Pęksowym Brzyzku. Kilka lat temu w Zakopanem wytyczono muzyczno-literacki szlak znanych zakopiańskich osobistości kultury, a jedna z multimedialnych ławeczek poświęcona jest W. Geigerowi. Można ją znaleźć na pl. Niepodległości.
Organizatorami festiwalu są: miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury, Miejska Galeria Sztuki oraz Centrum Kultury Rodzimej "Willa Czerwony Dwór". Wśród patronów medialnych jest m.in. "Gość Niedzielny".