Nowy numer 32/2022 Archiwum

Zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki

By cuda mogły się wydarzyć, potrzebni są wolontariusze.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia dzieją się cuda, a właściwie Weekend Cudów. Tak nazywa się finał Szlachetnej Paczki, w której to potrzebujące rodziny otrzymują od darczyńców wsparcie. Do świąt jeszcze daleko, ale by cuda się wydarzyły, potrzebni są wolontariusze.

– Masz wpływ na zmianę w życiu najbardziej potrzebujących. Dołącz do wolontariatu i zyskaj radość z pomagania! Bycie wolontariuszem to wyraz troski o osoby z najbliższego otoczenia. Wolontariusz realnie wpływa na życie konkretnych osób, uruchamiając tym samym zmianę w swojej lokalnej społeczności. To dzięki Wolontariuszom pomoc może docierać do Rodzin z Paczki, które znalazły się w trudnej sytuacji. Wolontariat to propozycja dla osób, które wierzą, że każdemu człowiekowi, bez względu na okoliczności, należy się szacunek i zaufanie. Ich życie może się zmienić, dzięki dostarczeniu pomocy dostosowanej do indywidualnych potrzeb – zachęca Krystian Cieleban, koordynator regionalny Szlachetnej Paczki.

O przykładach potwierdzających, że takie podejście naprawdę działa, wolontariusze mogą opowiadać godzinami. – Pani, którą się opiekuję, dostała rok temu wspaniałą paczkę. To był dla niej impuls do zmiany. Pomimo tego, że chodzi o kulach i kilka razy dziennie ma ataki padaczki, postarała się o zamianę mieszkania. Teraz będzie mieszkać na parterze i w końcu będzie miała w mieszkaniu toaletę i łazienkę. Piękne jest to, że ta pani sama zaczęła działać – mówi Renata, od wielu lat zaangażowana w działania Szlachetnej Paczki.

Z doświadczenia wie, że pomoc potrzebującym nie kończy się na jednorazowej akcji, a wolontariusze towarzyszą podopiecznym przez cały rok, pomagając nieraz w bardzo prozaicznych sprawach. – Do pewnej pani dotarliśmy przypadkowo. Bardzo chciała, żeby odwiedził ją ksiądz. Ta kobieta miała taką potrzebę, ale nie było nikogo, kto by jej pomógł. Ci ludzie są pełni wdzięczności, ale mają trudność, aby wyjść ze skorupy samotności i uwierzyć, że jesteśmy ludźmi, którzy chcą z nimi przebywać i porozmawiać – dodaje.

Aby dołączyć do wolontariatu wystarczy wejść na stronę organizacji i wypełnić krótki formularz. Każdy kandydat, który prześle zgłoszenie, odbywa rozmowę z lokalnym koordynatorem oraz profesjonalne wdrożenie do roli. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama