Nowy numer 39/2022 Archiwum

Twórczy spór jest sztuką

W pięknych barokowych przestrzeniach i w malutkich wiejskich kościołach. W katedrze oraz w hali zakładu produkcyjnego. A także w parku i w holu dworca kolejowego. Muzyka klasyczna nie ma granic.

Festiwal Bachowski od początku, to jest od 23 lat, kojarzony jest nieodłącznie z Kościołem Pokoju. Choć ma już ugruntowaną renomę i o zainteresowanie publiczności organizatorzy nie muszą się martwić, pragną docierać do coraz większej liczby ludzi.

Stąd też obok koncertów w Kościele Pokoju czy katedrze znalazły się miejsca tak nietypowe jak hall dworca kolejowego w Żarowie czy Świdnicka Fabryka Urządzeń Pomiarowych. Kilka koncertów odbyło się również w kościołach w Walimiu, Pożarzysku, Glinnie, Sobótce i Olszyńcu. Dzięki temu mieszkańcy niewielkich miejscowości mieli szansę posłuchać na żywo muzyki klasycznej wykonywanej przez światowej klasy artystów.

Tegoroczne hasło festiwalu brzmi „Rzeczy sporne dają szansę” i – jak twierdzą organizatorzy – niesie ono przede wszystkim nadzieję. – Tam, gdzie toczy się spór, pojawia się szansa na ugodowe i pokojowe rozwiązanie. Ale spór może się też przeistoczyć w straszną, okrutną wojnę, taką, której od kilku miesięcy jesteśmy świadkami, starając się pomagać jej ukraińskim ofiarom – przekonuje bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego i proboszcz parafii Świętej Trójcy w Świdnicy. Przypomina, że to właśnie rozwiązanie sporu, czyli wojny trzydziestoletniej, która toczyła się w Europie w XVII wieku, było początkiem pięknej historii Kościoła Pokoju. – Pokój rozpoczyna się w naszym wnętrzu, musimy go odnaleźć przede wszystkim w sobie. Można spierać się, szukając w odmienności nie wojny, ale szansy na poznanie cudzego światopoglądu i poszerzenie horyzontów. Można różnić się pięknie i ćwiczyć w kunszcie prowadzenia sporów, bo twórcze spieranie się jest sztuką – dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy