Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Świdnickiego

Świdnicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Podcasty
  • Nasze media
    • WIARA.PL
    • RADIO eM
    • MAŁY GOŚĆ
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • PARAFIE
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • GN 25/2025
    GN 25/2025 Dokument:(9309285,Ślepi przewodnicy)
  • GN 24/2025
    GN 24/2025 Dokument:(9300026,Obraz wyciśnięty)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • GN 23/2025
    GN 23/2025 Dokument:(9291848,Ogień, który płonie)
swidnica.gosc.pl → Wiadomości z diecezji → Jaszkowa Dolna. Romantyczna trąbka

Jaszkowa Dolna. Romantyczna trąbka przejdź do galerii

W ramach cyklu "Koncerty w kościołach zapomnianych" wnętrze świątyni pw. św. Jana Chrzciciela wypełniło się muzyką Scream Duo.

Iwona Sukienik i Marcin Król są związani z wrocławskim środowiskiem muzycznym i właśnie nagrodzeni w konkursie World Open Competition w Belgradzie w kategorii duetów (VI 2022).  
Iwona Sukienik i Marcin Król są związani z wrocławskim środowiskiem muzycznym i właśnie nagrodzeni w konkursie World Open Competition w Belgradzie w kategorii duetów (VI 2022).
Andrzej Lemiesz
⏮ ⏪
⏩ ⏭

Muzyczny duet w ramach 10. sezonu Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego zaprezentował kompozycje napisane albo zaaranżowane na fortepian i trąbkę. Iwona Sukienik i Marcin Król są związani z wrocławskim środowiskiem muzycznym i zostali nagrodzeni w konkursie World Open Competition w Belgradzie w kategorii duetów (VI 2022).

Organizatorzy koncertu zaproponowali artystom, żeby dobrali taki program wieczoru, by pozwolił zrealizować tegoroczną ogólną ideę jubileuszowej edycji DFM. A jest nią hasło: „Romantyczna dusza". Koncert otrzymał nazwę „Romantyczna trąbka".

- Jak pokazać, że trąbka to instrument romantyczny? Jak przełamać stereotypy istniejące w nas, słuchających, że jedynie przy fortepianie możemy odnaleźć pełny obraz nastrojów i emocji tej epoki? W moim przekonaniu występ duetu Scream Duo udowodnił, że warto było podjąć próbę i sprawdzić, czy da się zmieniać utarte przekonania audytorium. Repertuar i jego wykonanie przyniosły bowiem jasną odpowiedź, że trąbka (ze znakomitym towarzyszeniem fortepianu) potrafi, przy odpowiednio wysokiej wirtuozerii, z powodzeniem stać się instrumentem, który odkrywa duszę romantyczną. Jakie więc muzyczne obrazy i wrażenia, jakie emocje, wreszcie jaki udział publiczności, w łączności z wykonawcami podsuwa takie przekonanie? To już pytania do konkretnych osób. Do tych, którzy przyszli w sobotni wieczór do kościoła w Jaszkowej Dolnej, żeby poszukiwać osobistych argumentów - relacjonuje Mieczysław Kowalcze.

Dodaje, że bez wątpienia wysoki poziom wykonawczy bardzo w tym pomagał. Zharmonizowanie brzmienia instrumentów, uniknięcie pokusy, żeby to trąbka zdominowała odbiór interesującego programu, w naprawdę świetnym akustycznie wnętrzu świątyni, zadziałały inspirująco.

Muzycy zagrali ciekawe dla publiczności kompozycje, różnorodne formalnie, dające obraz możliwości technicznych i interpretacyjnych. Zagrali m.in. utwory Richarda Straussa, Allerseellen, Francisa Thomè, Fantasie for trumpet and piano, Fryderyka Chopina, Augustina Savarda, Morceau de Concours for trumpet and piano.

Warto dodać, że cykl „Koncerty w kościołach zapomnianych" w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego ma swój nieodłączny element: krótkie zaprezentowanie dziejów danej świątyni i parafii. Tak było i tym razem. Umiejętnie zrobił to ksiądz proboszcz Ireneusz Kulig. Następny koncert w tej serii już 21 sierpnia w kościele pw. św. Jakuba w Krosnowicach.

« ‹ 1 › »
Romantyczna trąbka w Jaszkowej Dolnej

Foto Gość DODANE 05.08.2022

Romantyczna trąbka w Jaszkowej Dolnej

​W ramach cyklu „koncertów w kościołach zapomnianych” wnętrze kościoła pw. św. Jana Chrzciciela wypełniło się muzyką Scream Duo.  
oceń artykuł Pobieranie..

oprac. xp

|

GOSC.PL

publikacja 05.08.2022 07:56

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • JASZKOWA DOLNA
  • KONCERTY W KOŚCIOŁACH ZAPOMNIANYCH
  • SCREAM DUO

Polecane w subskrypcji

  • Matka Boża zza drutów. Jakie tajemnice skrywała drewniana figurka Matki Bożej, przemycona z obozu Auschwitz?
    • Polska
    • Agnieszka Huf
    Matka Boża zza drutów. Jakie tajemnice skrywała drewniana figurka Matki Bożej, przemycona z obozu Auschwitz?
  • Robert Kostro dla GN: Widzę nadgorliwość w czyszczeniu muzeów sztuki współczesnej z przedstawicieli środowisk konserwatywnych
    • Rozmowa
    • Piotr Legutko
    Robert Kostro dla GN: Widzę nadgorliwość w czyszczeniu muzeów sztuki współczesnej z przedstawicieli środowisk konserwatywnych
  • Czy można wejść do kościoła niekatolickiego?
    • Pytania czytelników
    • ks. Tomasz Jaklewicz
    Czy można wejść do kościoła niekatolickiego?
  • Pokarm codzienny. Jak Kościół podchodził przez wieki do praktyki częstej Komunii Świętej?
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Pokarm codzienny. Jak Kościół podchodził przez wieki do praktyki częstej Komunii Świętej?
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X