Nowy numer 39/2022 Archiwum

Świdnica. Duchowieństwo i laikat stają w obronie biskupa

W związku z zarzutami wobec bp. Marka Mendyka głos zabrali księża dziekani, pracownicy kurii i przedstawiciele Akcji Katolickiej.

W imieniu duchowieństwa komunikat wydali członkowie Konferencji Księży Dziekanów diecezji świdnickiej i Świdnickiej Kurii Biskupiej.

"W związku z ukazaniem się 8 VIII br. w mediach publikacji dotyczących bp. Marka Mendyka, Biskupa Świdnickiego, jako reprezentanci duchowieństwa diecezji świdnickiej stajemy solidarnie przy swoim Pasterzu. Mamy świadomość, że reguła przedstawiona w Ewangelii: „uderzą pasterza, a rozproszą się owce” jest stosowana w czasach kwestionowania Kościoła, a zwłaszcza jego moralnego mandatu do udziału w życiu publicznym. W takim kontekście odbieramy też doniesienia prasowe i jesteśmy przekonani, że prawda się obroni. Jesteśmy wdzięczni Bogu i ludziom za wiele dobra, które dokonuje się w Kościele świdnickim prowadzonym przez naszego Biskupa. Otaczamy modlitwą bp. Marka, bp. Adama, a także Chrystusowi Dobremu Pasterzowi polecamy wszystkich kandydatów do kapłaństwa" - piszą przedstawiciele duchowieństwa.

Głosy solidarności płyną także z całej Polski, ze środowisk, w których działa biskup świdnicki:

"W tym miejscu warto przypomnieć wiarygodność medium, które jeszcze nie tak dawno »opisywało z zachwytem« spotkanie papieża Franciszka z prezesem fundacji »Nie lękajcie się« Markiem Lisińskim - rzekomą ofiarą księdza pedofila. Spotkanie okazało się jednym wielkim oszustwem. Papieża wprowadzono w błąd. W tamtym czasie, jak i obecnie, uruchomiono wielu dziennikarzy, w tym również tych, którzy mienią się »katolickimi felietonistami«, aby bez rozprawy sądowej, prawomocnego wyroku sądu, bez wysłuchania świadków domniemanych zdarzeń, bez porównania zeznań oraz prawa do obrony, mogli wydać medialny wyrok śmierci na Krajowego Asystenta Akcji Katolickiej biskupa Marka Mendyka" - pisze m.in. na profilu facebookowym Artur Dąbrowski, rzecznik Akcji Katolickiej w Polsce.

"Akcja Katolicka w Polsce nie godzi się na to, aby pomówienia, formułowane pod Twoim adresem, powielane przez media społecznościowe i środki masowego przekazu, pozostały bez jakichkolwiek konsekwencji. Kierując się dobrem Kościoła oraz Stowarzyszenia Akcji Katolickiej, prosimy o podjęcie stosownych kroków prawnych" - dodaje, zachęcając członków stowarzyszenia do wspierania biskupa Marka w tym trudnym czasie modlitwą i osobistym zaangażowaniem. 

Czytaj także: 
Świdnica. Biskup prosi metropolitę o podjęcie procedur ws. oskarżenia o molestowanie
Bp Mendyk: Przebaczam oskarżycielowi

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy