Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył bp Marek Mendyk, który również poświęcił pamiątkową tablice. Dziękował proboszczowi i wiernym za ich troskę o świątynię i budowanie żywego Kościoła.
Symbolicznie za datę powstania świątyni uznaje się rok 1522, który jest wybity wewnątrz kościoła nad drzwiami do dawnej zakrystii. W kościele znajdują się jednak detale architektoniczne, które świadczą o znacznie wcześniejszej metryce kościoła, sięgającej co najmniej połowy XV wieku.
Jednym z nich jest usytuowane na północnej ścianie, po lewej stronie od ołtarza głównego, kamienne sakramentarium z końca XV w. Żaden z tych elementów nie pozwala jednak dokładnie określić wcześniejszej daty powstania. Dlatego to właśnie w 2022 r. ks. Ryszard Mencel wraz z parafianami postanowili uczcić 500-lecie kościoła pw. Wniebowzięcia NMP.
Uroczystą Mszę św. z tej okazji 7 sierpnia odprawił bp Marek Mendyk, który poświęcił także pamiątkową tablicę zawieszoną przy wejściu do świątyni. Wygłosił także okolicznościową homilię.
- Piękno świątyni wyraża wiarę człowieka do Boga. To w niej są celebrowane największe tajemnice naszej wiary: sprawowana Eucharystia, głoszone słowo Boże - najtrudniejsza, ale i najpiękniejsza posługa, z której rodzi się nasza wiara. Znajdujące się w niej przedmioty kultu, obrazy, organy pomagają nam się modlić; pomagają wychwalać Boga i zachować wiarę - przekonywał biskup świdnicki.
Mówił o tym też proboszcz, witając przybyłych gości.
- Przychodzimy tutaj do Boga, który jest źródłem życia. U Niego szukamy pomocy, polecamy Mu swoje radości i smutki. Gdyby te mury mogły mówić, powiedziałyby nam o cudach, które się tutaj wydarzyły, zarówno te fizyczne, jak i duchowe. Bóg mieszka w tej świątyni zbudowanej ludzkimi rękami - dodał ks. Ryszard, który jest w Imbramowicach od 1995 r. Wcześniej po wojnie parafię prowadzili: ks. Bolesław Balicki, ks. Józef Galka i ks. Ryszard Matuszak.
Duchowny dziękował parafianom za obecność i przywiązanie oraz za troskę za materialne dobra parafii. Zauważył też wsparcie lokalnej władzy, burmistrza Leszka Michalaka, zastępcy Przemysława Sikory oraz Rady Miejskiej.
Przy okazji uroczystości przygotowano także wystawę archiwalnych fotografii, które przypominają najważniejsze wydarzenia z życia parafii i dawny wygląd świątyni.