Od lat święto Wniebowzięcie NMP w sanktuarium Patronki Ziemi Kłodzkiej nazywane jest "wielkim odpustem". To w czasie obchodów tej uroczystości przed 42 laty kard. Stefan Wyszyński nałożył Królowej Rodzin należną Jej koronę.
Uczynił to 17 sierpnia 1980 r. w asyście kard. Sebastiana Baggio, kard. Franciszka Tomaszka z Pragi i abp. Henryka Gulbinowicza. W celebrze wzięło też udział ponad 30 innych biskupów i blisko 300 tys. pielgrzymów. 29 lat później Królowa Rodzin w uroczystość Wniebowzięcia NMP została oficjalnie ogłoszona patronką ziemi kłodzkiej. Łącząc te wydarzenia, ojcowie franciszkanie z Wambierzyc od lat świętują dwa jubileusze.
W tym roku Mszy św. na Placu Koronacyjnym 15 sierpnia przewodniczył bp Adam Bałabuch.
- W Piśmie św. nie ma bezpośredniej wzmianki o wzięciu Maryi po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem do nieba. Ewangelie podają jednak wiadomości o obecności Maryi w ważnych chwilach ziemskiej działalności Jezusa. Widzimy Ją również w gronie apostołów po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa. Prawda o wywyższeniu Maryi, którą sformułowała Tradycja Kościoła, jest konsekwencją Jej roli w historii zbawienia. Bóg właśnie Maryję wybrał na Matkę swego Syna. Ona wyraziła zgodę na Boże postanowienia. Przez całe życie była wierna temu pierwszemu, najważniejszemu słowu: „Niech mi się stanie według słowa twego”, które towarzyszyło Wcieleniu Syna Bożego. Ta właśnie godność, tytuł Bożej Rodzicielki jest fundamentem naszego przekonania o tym, że Maryja po zakończeniu ziemskiego życia została wzięta do nieba. Jako pierwsza ze stworzeń Bożych dostąpiła wypełnienia obietnic, które zawiera w sobie Nowe Przymierze Boga z ludźmi - przypominał w homilii biskup pomocniczy.
Liturgii towarzyszyła asysta honorowa 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej im. gen. dyw. Bronisława Prugara-Ketlinga, która przygotowała także apel poległych.
Na koniec ojcowie franciszkanie zaprosili wszystkich uczestników liturgii na festyn rodzinny, zorganizowany w ramach polsko-czeskiego spotkania transgranicznego przy współpracy z Gminą Radków. Wśród atrakcji znalazły się występy kapeli i zespołów ludowych czy warsztaty florystyczne.