Przełom sierpnia i września to czas dziękczynienia. Kolejne parafie, gminy czy powiaty przy ołtarzu dziękują Bogu za plony.
W drugiej połowie sierpnia od lat rozpoczyna się sezon dożynkowy. Tym razem pierwsze święto plonów na terenie diecezji świdnickiej odbyło się w gminie Marcinowice. Po Mszy św. w kościele św. Wawrzyńca w Śmiałowicach barwny korowód ciągników mimo deszczu przejechał do Klecina, gdzie na uczestników czekały liczne atrakcje (GALERIA).
Podobnie było w innych miejscach, gdzie rolnicy dziękowali za tegoroczne plony. O tym, jak wyglądały dożynkowe festyny, informowaliśmy na bieżąco ze: Strzegomia (GALERIA), Budzowa (GALERIA), Ścinawki Średniej (GALERIA), Świdnicy (GALERIA), Jaworzyny Śl. (GALERIA), Ołdrzychowic Kłodzkich (GALERIA), Dobromierza (GALERIA) czy Międzylesia (GALERIA). W tych ostatnich Mszy św. przewodniczył bp Adam Bałabuch.
- Teraz, gdy zboże zostało zebrane, i także inne płody ziemi gromadzimy na czas nadchodzącej zimy i wiosny, pragniemy Panu Bogu podziękować, że będziemy mogli znowu spożywać chleb nasz powszedni. Nie ma jednak prawdziwej postawy wdzięczności wobec Boga bez wdzięczności wobec bliźniego, tak jak nie ma prawdziwej miłości Boga bez miłości bliźniego. Chodzi tu o wdzięczność naszym rolnikom, sadownikom, ogrodnikom czy pszczelarzom. Z wdzięcznością i szacunkiem chylimy głowę przed tymi, którzy przez wieki użyźniali tę ziemię potem swego czoła, a gdy trzeba było stawać w jej obronie, nie szczędzili również krwi. Z tą samą wdzięcznością i szacunkiem zwracamy się do tych, którzy i dziś podejmują ciężki trud służby ziemi. Niech Bóg błogosławi pracy waszych rąk! - mówił w Roztoce, gdzie odbyły się dożynki gminy Dobromierz.
Na początek września zaplanowano kolejne dziękczynienia za plony. Najważniejsze z nich odbędą się 11 września w Udaninie, gdzie Mszą się o godz. 12 w miejscowym kościele pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka rozpoczną się dolnośląskie dożynki. Tego samego dnia o godz. 11 w sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca odbędą się dożynki diecezjalne.
"Zapraszam ze swoimi wieńcami dożynkowymi nie tylko delegacje ze wszystkich dekanatów, ale także wszystkich rolników, sadowników, ogrodników, każdego, kto nosi w sobie poczucie i potrzebę wyrażenia wdzięczności za dary Boże, które wydała ziemia" - apeluje w liście do wiernych biskup świdnicki.