Z okazji odpustu i okrągłej rocznicy istnienia parafii Podwyższenia Krzyża Świętego duszpasterze zaprosili wiernych do wspólnego świętowania.
Uroczystości rozpoczęto Mszą św., której przewodniczył bp Marek Mendyk w asyście dotychczasowych proboszczów parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku ks. Juliana Rafałki i ks. Stanisława Kasztelana.
- Ten dzisiejszy dzień jest właściwym momentem, aby oddać hołd krzyżowi Jezusa Chrystusa. Ilekroć wchodzimy na plac kościelny, krzyż pozdrawia każdego z nas i woła: W tym znaku jest cała nasza nadzieja i moc. Pamiętamy, że krzyż funkcjonuje w krajobrazie Polski od wieków, pełni rolę strażnika sfery sakralnej. Jest szczególnym znakiem wspólnoty, w której centrum jest Osoba Jezusa Chrystusa. Jest akcentem kulturowym wpisanym w przecinanie się dwóch światów: świata naszej materialnej codzienności ze światem duchowym. Stawiany na rozstajach dróg, na szczytach gór stanowi ważny punkt odniesienia dla idących drogą ludzi. Przy krzyżu gromadzimy się na modlitwie, on stanowi początek pielgrzymkowych wypraw, pamiątkę ważnych wydarzeń w życiu wspólnoty narodowej, rodzinnej i w życiu wierzącego człowieka. Pełni rolę „opiekuna domu” - podkreślał biskup świdnicki w wygłoszonej 14 września homilii.
Po Mszy św. zgromadzona pod krzyżem wspólnota przeniosła się do parafialnego Centrum Kultury Chrześcijańskiej, gdzie czekał na nich poczęstunek przygotowany przez parafian.
- Na apel, który skierowaliśmy w czasie ogłoszeń parafialnych, odpowiedziało mnóstwo ludzi. Proponowali przygotowanie sałatek, garmażerki i ciast, których naliczyliśmy 40. To miła niespodzianka, ponieważ jestem tu proboszczem od kilku miesięcy, a już doświadczyłem wiele dobra. Wierni też chętnie zaangażowali się w przygotowanie liturgii, a oprawę muzyczną przygotował kłodzki chór Concerto Glacensis. Wszystkim za wszystko dziękuję - podkreślał ks. Stanisław Kasztelan.
W ramach jubileuszu 40-lecia parafii zaproszono także na wystawę prac powstałych podczas projektu "Wspólnota Krzyża" realizowanego przez artystów "Dużego Studia Plastycznego KOK" i przedstawienie w reżyserii s. Benedykty Baumann (więcej: "Ballada o Mistrzu" w wykonaniu Dzikich Kotów).