Jubileusz wydarzenia był dla parafii św. Jerzego nie tylko okazją do dziękczynienia, ale także refleksji nad jego duchowymi owocami.
Witaj Królowo, Matko Miłosierdzia - tym zawołaniem przed pięciu laty rozpoczęły się uroczystości nałożenia koron i sukien Panu Jezusowi i Matce Bożej, Pani Dzierżoniowskiej, na fresku ściennym w kościele św. Jerzego. Przypomniał ten moment ks. Józef Błauciak, witając przybyłych gości na jubileuszowej Mszy św.
- Dzisiaj przychodzimy, aby zatrzymać się przed obliczem Matki Bożej i naszej Matki. Pragniemy usłyszeć, raz jeszcze, Jej pouczenie, które skierowała do uczestników wesela w Kanie Galilejskiej: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie". Po pięciu latach od uroczystości koronacyjnych, w skarbcu naszych sumień, słyszymy także i my te słowa Matki Miłosierdzia oraz Jej zatroskane matczyne wołanie "sprawdzam". Próbujemy zrobić dzisiaj rachunek sumienia: jak i czy w ogóle realizujemy ten program życia? - pytał kapłan.
Do dzierżoniowskiego fresku nawiązał również w homilii bp Marek Mendyk, który przewodniczył liturgii.
- Są takie obrazy, krzyże i figury, przed którymi kolana same się uginają, a ręce składają do modlitwy. Są takie miejsca, takie świątynie, na całym świecie, które nie pozostawiają nawiedzających je obojętnymi. Gdzie dotykając kamieni, dotykając zabytkowych ścian, czuje się pulsujący jeszcze nerw historii splecionej z wiarą przodków i nadzieją na lepsze jutro. Przychodzą tacy, którzy oczekują pomocy Maryi. I wołają z głębi serca: "Witaj Królowo, Matko Miłosierdzia, życie, słodyczy i nadziejo nasza, witaj!" - wolał słowami antyfony biskup.
Zauważył, że również w 5. rocznicę koronacji fresku dzierżoniowskiej Madonny zgromadzili się wokół ołtarza, by od Maryi uczyć się, co znaczy wierzyć, tak żyć, by być, stawać się prawdziwym uczniem Chrystusa.
- Szukamy miłosierdzia, bezwarunkowej miłości, zapewnienia, że Bóg o nas nie zapomina. Szukamy pomocy w radzeniu sobie z życiowymi problemami, jakie ujawniają się w naszych domach i wspólnotach. Szukamy siły do tego, by być wiernymi naszym zobowiązaniom, poznania Boga w nauczaniu Kościoła, pojednania z innymi i samym sobą - wyliczał, zawierzając całą wspólnotę Matce Bożej Miłosierdzia.
W czasie uroczystej celebry poświęcił też ornaty darowane parafii przez dobroczyńców i rodziców miejscowego kleryka. W procesji z darami natomiast przedstawiciele Poczty Polskiej wnieśli znaczki z obliczem Dzierżoniowskiej Pani, które rozpoczęły nową emisję "Polskie Madonny".