W głuszyckiej kaplicy św. Józefa przedstawiciele KSM-u wraz z miejscowymi parafianami powitali diecezjalne symbole Światowych Dni Młodzieży, które będą peregrynować po diecezji.
Uroczystej Mszy św. z ich wprowadzeniem przewodniczył 3 października bp Marek Mendyk, który już wcześniej w liście do współpracowników zwrócił się z prośbą o pomoc.
„Rozpoczyna się ważny etap duchowego przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Towarzyszy temu peregrynacja szczególnych znaków tego wydarzenia – krzyża i ikony Matki Najświętszej. W roku 2000, roku jubileuszu, św. Jan Paweł II napisał tak: »Wokół Krzyża Roku Świętego narodziła się i rozwinęła inicjatywa Światowych Dni Młodzieży. Są one swoistymi 'przystankami' na waszym szlaku młodych chrześcijan oraz nieustannym i naglącym wezwaniem, by budować życie na skale, którą jest Chrystus«. Także i w naszej diecezji zrodziła się myśl, aby w parafiach we wspólnym czuwaniu przy diecezjalnych symbolach ŚDM gromadziły się osoby wierzące" - zauważył biskup.
"Bardzo mi zależy, aby te symbole połączyły na nowo pokolenie Jana Pawła II, zwłaszcza młodych. Dlatego proszę wszystkich katechetów i duszpasterzy, aby zatroszczyli się o młodych i zachęcili do osobistego i wspólnotowego czuwania pod krzyżem w obecności Maryi. Ufam, że Duch Święty pomoże nam po trudnym czasie pandemii odszukać młodych na ścieżkach ich życia i zgromadzić na nowo wokół osoby Jezusa Chrystusa”.
Przypomniał te słowa w Głuszycy, uroczyście rozpoczynając peregrynację krzyża i ikony Matki Bożej Świdnickiej.
- Bardzo się cieszę, że nasz diecezjalny oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wraz ze swoimi duszpasterzami wyszedł z taką inicjatywą, by w czasie oczekiwania na spotkanie młodzieży w Portugalii gromadzić się pod krzyżem razem z Maryją - dodał, gratulując ks. Jakubowi Klimontowskiemu, którego mianował koordynatorem przygotowań do ŚDM.
Potem razem z nim, ks. Sławomirem Augustynowicz, ks. Ryszardem Urygą, ks. Pawłem Kilimnikiem i ks. Rafałem Szubą i zgromadzonymi licznie wiernymi modlili się pod krucyfiksem przy relikwiach Carlo Acutisa, które w ramach ogólnopolskich przygotowań odwiedzają kolejne diecezje.
- Przez trzy dni będą z nami w Głuszycy, a potem pojadą do kolejnych diecezji. Od tego momentu ruszy po wszystkich dekanatach peregrynacja symboli. Chcemy, by dzięki nim młodzież z sąsiadujących ze sobą miast i wsi miała okazję razem spotkać się na modlitwie i słuchaniu słowa Bożego. Dla prowadzących przygotowane będą specjalnie na tę okazję materiały. Mamy nadzieję, że takie działanie przyniesie owoce nie tylko w postaci chętnych do wyjazdu, ale i do włączenia się w lokalne duszpasterskie działania - podkreśla ks. Klimontowski