Przedstawiciele stypendystów Dzieła Nowego Tysiąclecia z całej diecezji spotkali się z biskupem w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Żółte chusty, które mieli na sobie, przypominały tegoroczne hasło zaczerpnięte z encykliki "Veritatis splendor".
O blasku w czasie Mszy św. mówił też bp Marek Mendyk przypominając okoliczności pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 1979 r.
- To po tej pielgrzymce Polska odzyskała upragnioną wolność a cały Pontyfikat Jana Pawła II przyczynił się do powiewu wolności w Europie i wielu narodach świata. Głosił prawdę o człowieku o Bogu i świecie! Wszędzie tam, gdzie modlił się papież, tam ludzie stawali się wolni, szczególnie we własnych sercach i sumieniach. Była to iskra, która dodatkowo zapalała do troski o pełną wolność własnych państw i narodów - zauważył biskup świdnicki.
Przekonywał, że dlatego z taką mocą Jan Paweł II mówił o wolności, która jest dana i jednocześnie zadana.
- Zerwanie zewnętrznych więzów to dopiero początek długiej drogi do prawdziwej wolności ducha, która ma moc zaspokoić ludzkie pragnienia. Jan Paweł II mawiał: wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę. Przypisywał promowaniu prawdy miejsce fundamentalne, zyskując sobie tym samym prawo do miana: papieża wolności i prawdy. Losy Karola Wojtyły i późniejsze nauczanie Jana Pawła II dowodzą, że prawda potrzebna jest człowiekowi, wcale nie mniej niż chleb, miłość czy pokój. Brak prawdy to szczególnie dojmujące doświadczenie. Prowadzi do osłabienia siły ducha, zakłamania a nawet degradacji ludzkiej godności - przestrzegał pasterz diecezji.
Wspominał też spotkanie na Zamku Królewskim w Warszawie, które odbyło się w przeddzień rocznicy wyboru papieża Polaka. W imieniu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" zostały tam wręczone jedne z najbardziej prestiżowych nagród w Kościele katolickim – nagrody TOTUS TUUS. Tym wydarzeniom towarzyszy kilkadziesiąt dużych występów artystycznych, zarówno o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim. Zauważył przy tym, że Dzień Papieski coraz bardziej wykracza poza granice Polski. Do obchodów włącza się polonia m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Kazachstanu.
We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele szkół z pocztami sztandarowymi i kilku stypendystów, którzy po zakończeniu celebry włączyli się w zbiórkę funduszy na fundację. Był też ks. Damian Mroczkowski, odpowiedzialny w diecezji świdnickiej za dzieło.