Siostry chcą więcej słuchać, rozeznawać i dawać przykład życia we wspólnocie. To owoce zeszłorocznej kapituły generalnej, które wdraża Inspektoria Wrocławska.
O założeniach serii spotkań, z których pierwsze odbyło się w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym bł. Anieli, mówi s. Anna Szczęsna, inspektorka wrocławska. - W 2021 r. odbyła się kapituła generalna salezjanek. To takie spotkanie sióstr z całego świata, wyznaczające pewne drogi dla zgromadzenia. Owocem obrad stało się pragnienie odpowiedzi na pytanie, jak z Maryją być dzisiaj obecnością, która rodzi życie. Stąd też nasza dzisiejsza obecność w Bardzie i podjęcie tematu słuchania, które bezwzględnie wpływa na jakość naszej obecności. Szczególnie jest to dla nas ważne w perspektywie wychowywania dzieci i młodzieży w duchu salezjańskim. Każdego dnia stajemy obok nich, by budować wspólnotę. A nic tak nie jednoczy, jak wzajemne słuchanie - podkreśla.
Dodaje, że kluczem doboru uczestniczek pierwszego spotkania, które się odbyło 29 października, był wiek. Dzięki temu siostry z różnych placówek mogły nie tylko wspólnie się modlić czy rozważać przekazane treści, ale także ucieszyć się sobą i dzielić doświadczeniem.
Poprowadził je ks. Kazimierz Stasiak, pallotyn, który w konferencjach podkreślał, że słuchanie to jedno z ważniejszych poleceń skierowanych przez Boga do człowieka. - To, co trzeba dostrzec w historii zbawienia, to powtarzane jak refren w Starym Testamencie słowa: "Słuchaj, Izraelu". To jest rodzaj takiego jakby metaprzykazania, zapowiadającego ważne treści, takie jak np. Dekalog. Dzięki temu uruchamia się w nas gotowość do słuchania, natężenie uwagi. Można nawet odnieść wrażenie, że to "szema" jest motywem przewodnim Bożego zaproszenia do relacji. On zachęca nas do słuchania, do posłuszeństwa - przekonywał, zauważając, że jednak ta podatność na słuchanie jest w ludziach różna i zależy od wielu czynników.
Widzi to również s. Anna Szczęsna, która chce, by prowadzona przez nią inspektoria skupiła się na tym aspekcie w pierwszym etapie przygotowanej formacji. W kolejnych, zaplanowanych na 5 lat, poruszone zostaną także tematy rozeznawania i podejmowania życia razem.