Jest nim bł. kard. Stefan Wyszyński, którego relikwie w Narodowe Święto Niepodległości wprowadził bp Adam Bałabuch.
Przewodniczył również uroczystej Mszy św. 11 listopada, łączącej patriotyczne święto z obchodami 700-lecia wsi. Do jubileuszu nawiązał w homilii również biskup pomocniczy.
- Została ona założona ok. 1300 roku i leży na Wzgórzach Ścinawskich. W 1320 roku wieś została wymieniona w starych księgach po raz pierwszy jako „Stynaria Inferior”. Słynie z obiektów sakralnych. W 1350 r. zbudowano w Ścinawce drewniany kościółek. W 1530 r. na jego miejscu stanął murowany kościół św. Jakuba, a w pierwszych latach XIX w. wybudowano większy kościół, który od dnia konsekracji, tj. 1 października 1904 r., służy do dziś. Ponadto ważnymi instytucjami w miejscowości są Domy Pomocy Społecznej dla dorosłych i dla dzieci, prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus - zauważył bp Adam.
Odniósł się także do Ewangelii z dnia, uwrażliwiając zebranych na wzajemną miłość.
- Jak robić to w praktyce? - pytał. - Miarą miłości wzajemnej jest przykład samego Chrystusa. A Chrystus umiłował nas aż do końca, ofiarując za nas samego siebie. Pamiętajmy jednak, że miłość wzajemna objawia się nie tylko w wielkich rzeczach, ale często w drobiazgach, w służbie, w najprostszej służbie. Pełnia tej służby objawia się w ofierze złożonej z życia - wyjaśniał, dodając, że taka miłość wzajemna jest podstawą chrześcijańskiego życia.
Po zakończeniu Mszy św., którą koncelebrowali z biskupem i ks. Krzysztofem Papierzem (proboszczem) księża z okolicznych parafii i pochodzący ze Ścinawki Dolnej ks. Jerzy Kozłowski, przybyli wysłuchali koncertu w wykonaniu chóru kameralnego Senza Rigore z Wrocławia pod batutą Jolanty Szybackiej-Matczak. Mogli też w miejscowym wiejskim centrum kultury zobaczyć wystawę historycznych fotografii.