Nowy numer 5/2023 Archiwum

W poszukiwaniu zagubionej perły

Dorośli w Kłodzku wiedzą, jak pomóc najmłodszym odkryć ich największy skarb.

Kolejny raz w parafii Wniebowzięcia NMP w Kłodzku Środowisko Nowej Ewangelizacji Diecezji Świdnickiej oraz wspólnota Przyjaciół Oblubieńca zaproponowałyuczniom z klas I–V szkoły podstawowej rekolekcje ewangelizacyjne pt. „Skarb”.

Podzielone na zespoły dzieci brały udział m.in. w podchodach, które pomogły im odkryć, że największym skarbem na świecie jest Jezus ukryty wNajświętszym Sakramencie. – Co jest skarbem dla dziecka? Bywa, że telefon czy nowe buty, ale niektórzy od razu mówili, że dla nich największymi wartościami są miłość, przyjaźń czy rodzina – mówi s. Monika Bugno OP. Takiego właśnie zdania jest Rafał, który do Kłodzka przyjechał aż spod Świdnicy. Wraz z rówieśnikami najpierw sam musiał odpowiedzieć na pytanie o największy skarb. – Jest nim moja rodzina, zawsze mogę na nich liczyć. Czuję się szczęśliwy, gdy jesteśmy razem. Jestem pewny, że mogę im powiedzieć o wszystkim – mówi 10-latek.

Nie zabrakło także czasu na modlitwę i przepowiadanie Dobrej Nowiny. Prowadzący rekolekcje, przytaczając dzieciom przypowieść o kupcu poszukującym drogocennej perły, tłumaczyli, że perła powstaje we wnętrzu małży z ziarnka piasku, które temu mięczakowi sprawia ból. – Nikt nie lubi być nazywany mięczakiem czy słabeuszem. Każdy z nas czasem nosi jakiś ciężar. Zapraszam ciebie, żebyś poważnie spojrzał na swoje życie i zobaczył, co jest dla ciebie trudnością, ciężarem, czego nie rozumiesz i z czym nie możesz sobie poradzić. Może są to twoje trudności i zmagania w szkole, może jakiś wielki problem nie do rozwiązania dla twojej rodziny. To, co przeżywasz, jest ważne dla Jezusa. Tylko On może przemienić nasze ziarenko bólu w to, co jest najpiękniejsze. W perłę – usłyszały dzieci. Zostały zachęcone, aby oddały swoje trudności Jezusowi.

Kurs „Skarb” powstał z inicjatywy Szkoły Nowej Ewangelizacji „Zacheusz” z Wrocławia i skierowany jest głównie do dzieci przeżywających w tym roku rocznicę I Komunii Świętej. Natomiast w Kłodzku są już pomysły na dwa kolejne autorskie kursy, które mają pomóc dzieciom podtrzymywać relacje z Jezusem Eucharystycznym. Swoimi pomysłami chętnie podzielą się także z innymi parafiami. W Kłodzku nie tylko wiedzą, jak dotrzeć do młodego pokolenia, lecz mają też świadomość, że stale należy poszukiwać nowego języka, który pozwoli przekazywać wiarę dzieciom i młodzieży. Przykładem jest gra terenowa skierowana do uczniów szkół średnich, zorganizowana wspólnie przez trzy kłodzkie parafie. – Z okazji uroczystości Wszystkich Świętych zaprosiliśmy młodzież do gry terenowej pod hasłem „Świętość to norma”. Każdy zespół otrzymał mapkę, kartę pracy i kod QR, który należało odkryć. Szukali skojarzeń ze słowem „świętość”. Otrzymali też drogowskazy na drodze do świętości i mogli podzielić się tym, co im w tym dążeniu pomaga, a co przeszkadza – mówi s. Monika, pomysłodawczyni. Uzupełnieniem zabawy były rozważania z adhortacji papieża Franciszka „Gaudete et exultate” o powszechnym powołaniu do świętości. – W świętości chodzi o zwyczajność. Nie jest ona zarezerwowana tylko dla niektórych. Każdy chrześcijanin jest do niej powołany. Franciszek mówi, że dążyć do świętości można przez zwyczajne codzienne życie, ale takie, które nie jest przeciętnością – dodaje dominikanka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy