Nowy numer 48/2022 Archiwum

Prosił, by Msza św. im nie spowszedniała

Kilkunastu kapłanów w minionym tygodniu wzięło udział w stanowych rekolekcjach. Tematem była Eucharystia i przygotowanie do niej.

W Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym św. Anieli w Bardzie przed trzy dni - od 14 do 17 listopada - kilkunastu księży przeżywało swoje kapłańskie rekolekcje. Poprowadził je o. Piotr Andrukiewicz CSsR, który nawiązując do przełomu dwóch programów duszpasterskich, podjął temat Eucharystii. Wprowadzając w zagadnienie, mówił o jej powszechnym odbiorze.

- Bardzo długo na przestrzeni wieków Eucharystia była, a nawet chyba jeszcze jest traktowana jako jedna z praktyk pobożnościowych. Ludzie idą do kościoła, a że tam się Msza odbywa, to nie robi im większej różnicy. Równie dobrze mogłoby być to nabożeństwo różańcowe. Eucharystia jest dla nich jedną z wielu równorzędnych form modlitwy. Zresztą również w życiu księdza może się ona stać jedną z wielu czynności zawodowych - przestrzegał redemptorysta.

Podkreślał, że w życiu osoby duchownej nie ma w ciągu dnia nic ważniejszego niż sprawowanie Eucharystii. Zachęcał, by zadać sobie to pytanie zwłaszcza w czasie, gdy jest więcej obowiązków. Zwrócił też uwagę na przygotowanie do celebry, któremu kiedyś towarzyszyły modlitwy napisane np. przez św. Alfonsa Marię Liguoriego.

- "Jakże odprawi pobożnie Mszę św. ten kapłan, który idzie do ołtarza bez przygotowania? Bezpośrednio od ziemskich interesów i rozmów światowych. I nawet nie myśli o tym, co idzie sprawować. Wielkim błędem jest u wielu kapłanów to, że nie modlą się po Mszy św. i przed jej rozpoczęciem. Nie odnoszą ze Mszy św. pożytku" - cytował, zachęcając do choćby zastanowienia się nad sprawowaną ofiarą przed jej rozpoczęciem.

Prosił, by Msza św. im nie spowszedniała   Rekolekcjonista w czasie głoszenia nauki. Archiwum prywatne
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy