W święto Nawrócenia św. Pawła przedstawiciele podzielonego Kościoła spotkali się w ewangelicko-augsburskiej świątyni. Gościem specjalnym był najmłodszy biskup w Polsce.
Został poproszony o wygłoszenie okolicznościowej homilii w czasie nabożeństwa, które 25 stycznia zakończyło w diecezji świdnickiej Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Komentując przypowieść o wdowie i niesprawiedliwym sędzi, zachęcał do postawienia się w roli głównej bohaterki.
- Wiemy, że Kościół wobec Pana Jezusa jest Oblubienicą. A jak mówi prorok Izajasz: nie nazwą jej porzuconą (por. Iz 62,3). Kościół nigdy nie będzie więc wdową, choć przez chwilę - między Wielkim Piątkiem a Niedzielą Zmartwychwstania - jego członkowie mogli się tak czuć. My, współcześni, również możemy w pewnym sensie odczuwać utratę Pana. Wdowieństwo może być bowiem obrazem rozdartej jedności, jednego ciała, które domaga się leczenia - zauważył biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.
Przypominając biblijne treści dotyczące związku mężczyzny i kobiety, zauważył, że Ewa została stworzona z boku Adama. Podzielił się interpretacją, którą sam kiedyś usłyszał na pielgrzymce do Ziemi Świętej, że tym bokiem była cała połowa pierwszego człowieka, stąd mówi się, że wraz z partnerką stanowią oni jedno ciało. Przekładając to na relację Chrystusa z Kościołem, mówił o potrzebie zjednoczenia Oblubienicy.
Do tematu nawiązał również obecny na nabożeństwie bp Marek Mendyk, który dziękował przedstawicielom Kościoła ewangelicko-augsburskiego, greckokatolickiego i ks. Jarosławowi Lipniakowi za mozolne "tkanie" rozdartej jedności.
- Nasze spotkania mają ten wymiar "tkania" wzajemnych relacji, odniesień, życzliwości i szacunku. Im więcej będzie tych nici, tym mocniejsza i silniejsza będzie ta społeczność. Bardzo dziękuję za budowanie tradycji wspólnego wiązania kolejnych nici, łączenia ich, bo dzięki temu wspólnota naszego lokalnego Kościoła staje się silniejsza. Niech nadzieja i pokój, które wybrzmiewają z tej medytacji Bożego słowa, przenikają nasze serca i umysły - życzył biskup świdnicki.
Na koniec głos zabrał ks. Witalij Demianec z Kościoła greckokatolickiego. Zwrócił uwagę na ekumeniczny charakter pomocy uchodźcom z Ukrainy, którym posługuje. Przekazał słowa wdzięczności i prosił o modlitwę w intencji pokoju za wschodnią granicą.
Czytaj także:
Świdnica. Ruszył Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
Ekumenizm nie tylko przy ołtarzu