Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Bp Ignacy Dec na sympozjum w Toruniu "Oblicza Pojedniania"

Emerytowany biskup świdnicki przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej spotkanie z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, i wystąpił jako pierwszy prelegent.

Organizowane przez Akademię Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu sympozjum rozpoczęło się 28 stycznia Mszą św. w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Przewodniczył jej bp Ignacy Dec. Po niej zaproszeni gości przeszli do auli AKSIM, gdzie jako pierwszy wystąpił biskup senior diecezji świdnickiej.

- W obecnym czasie, gdy tak boleśnie przeżywamy wojnę Federacji Rosyjskiej z Ukrainą, gdy słyszymy o napastliwych dyskusjach w Parlamencie Europejskich, o wypaczonym rozumieniu demokracji i praworządności, gdy także w Polsce doświadczamy nieprzejednanych postaw w debatach i dysputach, jest nam bardzo potrzebna refleksja nad drogami prowadzącymi do pojednania i budowania jedności w nas samych, naszych rodzinach, wspólnotach kościelnych, polskim parlamencie, sferach rządowych i samorządowych, oświaty, sądownictwa i innych sektorach życia publicznego - wymieniał na początku bp Dec.

Przypomniał rolę listu biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r., który stał się kamieniem węgielnym do pojednania obu narodów. Zaznaczył przy tym, że list zrodził się w kontekście ważnych dziejowych czynników, a jednym z nich był Sobór Watykański II, który mówił o potrzebie budowania jedności Kościoła na bazie Ewangelii.

- Trzeba zauważyć, że przebaczenie wyrasta z poczucia krzywdy, którą przenika miłość, natomiast prośba o przebaczenie wyrasta z pokory. Podstawą zarówno przebaczenia, jak i prośby o przebaczenie jest prawda - dodał.

Przekonywał, że choć w niektórych interpretacjach próbuje się nadać orędziu wymiar polityczny, przebaczenie i pojednanie pozostają kategoriami religijnymi. Nie następują więc między państwami, ale między ludźmi i narodami.

Całość wystąpienia można wysłuchać poniżej:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy