W minionych tygodniach księża z całej diecezji spotkali się z przedstawicielką Urzędu Ochrony Zabytków, by lepiej zarządzać powierzonymi im obiektami, które mają historyczną wartość.
Pierwsze ze szkoleń odbyło się 1 marca w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu, a drugie tydzień później przy kościele o tym samym wezwaniu w Kłodzku. Gościem obu była Anna Nowakowska, która kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Wałbrzychu.
- Celem naszego spotkanie jest przede wszystkim przybliżenie procedur związanych z ochroną zabytków w taki sposób, by księża, którzy jeszcze nie mieli z nimi do czynienia, nie czuli się zdezorientowani obowiązkami, które przyjęli lub przyjdzie im przyjąć - wyjaśniała zaraz na początku swojego wystąpienia.
Podkreślała, że głównym dokumentem regulującym to zagadnienie jest „Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami” wyjaśniając różnicę między obiema formami troski o zabytki.
Dalej szczegółowo wyjaśniła księżom, w jaki sposób rozpocząć pracę nad niszczejącym elementem czy obiektem. Podkreślała przy tym, że prowadzenie wszelkiego rodzaju badań konserwatorskich, prac i robót budowlanych, umieszczanie urządzeń technicznych wymaga pozwolenia konserwatorskiego.
Za życzliwość i poświęcony czas prelegentce podziękował bp Marek Mendyk, który był obecny na obu spotkaniach. Wyraził wdzięczność również wobec duchownych, którzy od lat troszczą się o powierzone im kościoły i inne dobra kultury.