To temat Wielkopostnej Oazy Modlitwy, która odbyła się w polanickim domu rekolekcyjnym ojców sercanów białych w przededniu uroczystości św. Józefa Oblubieńca NMP.
Rekolekcje poprowadził dla blisko 30 uczestników ks. Mirosław Rakoczy, diecezjalny moderator Ruchu Światło–Życie.
Rozpoczął je Namiot Spotkania, w czasie którego rozważano fragmenty Pisma Świętego mówiące o rozumianym na trzy sposoby ciele Chrystusa: historycznym (wcielone, umęczone, pogrzebane i zmartwychwstałe – uwielbione), mistycznym (Kościół) oraz eucharystycznym. – Te trzy różne obecności Chrystusa w historii zbawienia i w świecie są nierozerwalnie ze sobą związane. Kościół będący przedłużeniem ciała Chrystusa żyje tu, na ziemi, dzięki Eucharystii. Pisał o tym św. Jan Paweł II w encyklice Ecclesia de Eucharistia, powołując się na św. Jana Chryzostoma: „Czym w rzeczywistości jest Chleb? Jest Ciałem Chrystusa. Kim stają się ci, którzy go przyjmują? Ciałem Chrystusa; ale nie wieloma ciałami, lecz jednym ciałem” – cytował.
– Dzięki temu spotkaniu głębiej zrozumiałam, że Kościół żyje dzięki Eucharystii. To ona ożywia go i jednoczy. Nie da się oddzielić Chrystusa od Kościoła, bo jest jego Głową i przyjmuje na siebie grzechy ludzkiej części. Spotkanie z Kościołem to spotkanie z Chrystusem, które może być źródłem uzdrowienia. Natomiast przyjmując Ciało Chrystusa podczas Eucharystii, stajemy się jednym ciałem Chrystusa – Kościołem – mówi Paulina.
Podczas spotkania był czas na osobistą modlitwę, wielkopostne nabożeństwa, pracę w grupach. Przedstawiono także świadectwa z pierwszych rekolekcji oazowych dla rodzin w związku z przeżywanym w tym roku jubileuszem 50-lecia powstania Domowego Kościoła.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się