Z inicjatywy Świdnickiego Stowarzyszenia Patriotycznego oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w stolicy diecezji odbyły się obchody upamiętniające ludobójstwo elity wojskowej, społecznej i politycznej.
Uroczystości 14 kwietnia rozpoczęły się Mszą św. w świdnickiej katedrze pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka.
- 83 lata temu sowieckie NKWD przystąpiło do wykonywania polecenia Stalina i towarzyszy, którzy postanowili zgładzić tysiące polskich oficerów, policjantów i funkcjonariuszy państwowych uznanych za zdeklarowanych i nierokujących nadziei poprawy wrogów władzy sowieckiej. Nie rokowali nadziei, że da się ich urobić do konsystencji ludzi sowieckich, wobec czego byli wrogami, których należało unicestwić. Zbrodnia ludobójstwa nazwana później katyńską pochłonęła tysiące ofiar. Według ustaleń historyków wiosną 1940 r. Sowieci zamordowali co najmniej 22 079 obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, w tym 14 463 wojskowych, policjantów i innych funkcjonariuszy państwowych z obozów specjalnych - wyliczał w homilii pasterz diecezji.
Przypomniał też, że o prawdę nt. Golgoty Wschodu zabiegał papież Jan Paweł II. Każdy rok jego pontyfikatu naznaczony był jakimś znakiem pamięci i troski o ofiary tej zbrodni i z wielkim namaszczeniem traktował wszelkie znaki wiążące się z dziejami naszego narodu na tej nieludzkiej ziemi.
- Dzisiaj, kiedy sam Jan Paweł II tak brutalnie jest atakowany przez lewackie media, gromadzimy się w katedralnej świątyni, by dziękować Bożej Opatrzności za dar tego niezwykłego papieża, ale też by dziękować Janowi Pawłowi II za wszystko, co uczynił dla prawdy o Golgocie Wschodu, dla jej pamięci, dla świadomości i tożsamości młodych pokoleń. Modlimy się do niego, by także w niebie był orędownikiem Golgoty Wschodu, tak jak czynił to w czasie swojej posługi tu, na ziemi - dodał biskup.
Po zakończeniu Mszy św. zaplanowano uroczysty przemarsz w asyście jednostki wojskowej i Kompanii Honorowej Garnizonu Wrocław na pl. św. Małgorzaty, gdzie miały nastąpić okolicznościowe wystąpienia, Katyński Apel Pamięci i występ zespołu z Młodzieżowego Domu Kultury. Jednak ze względu na pogodę ograniczono się do złożenia wieńców pod Pomnikiem Katyńskim.