Reprezentujący diecezję na Olimpiadzie Teologii Katolickiej 2023 w Pelplinie Antonina Teuerle, Maria Jarosz i Maja Przysucha po wczorajszych zmaganiach z pisemną częścią konkursu poznały już wyniki.
Oficjalne otwarcie XXXIII Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej odbyło się już 13 kwietnia wieczorem w gmachu Biblioteki Diecezjalnej im. Jana Bernarda Szlagi w Pelplinie. Uczestników konkursu z opiekunami powitał bp Ryszard Kasyna wraz z ks. dr Łukaszem Simińskim, pełnomocnikiem Komitetu Głównego Olimpiady, i ks. dr. Janem Doppke, dyrektorem Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej.
Na początek przygotowano dla przyjezdnych prezentację Pelplina i występy artystyczne w wykonaniu m.in. uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Pelplinie, którzy wystawili sztukę o relacjach damsko-męskich. Wieczorne atrakcje zakończył koncert zespołu ewangelizacyjnego Na Cały Głos.
Drugiego dnia przed południem uczestnicy olimpiady zmierzyli się z pisemną jej częścią. Musieli wykazać się przede wszystkim bardzo szczegółową znajomością zadanych lektur, ale też wiedzą ogólną.
- Pytania były bardzo różne, od takich łatwych, gdzie można było, nie czytając, napisać, do bardzo trudnych. Jednym z takich było zadanie dotyczące określenia księgi, w której znajduje się cytat: "Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę". W innym pytaniu kazano nam uzupełnić cytat z książki ks. F. Sawickiego, która ma 96 stron - wspomina Antonina, która w diecezji zajęła pierwsze miejsce (więcej: Znamy laureatów olimpiady teologicznej w diecezji świdnickiej).
Tego samego dnia po południu młodzież z opiekunami zwiedzała zamek w Gniewie, sanktuarium w Piasecznie, gdzie wzięli udział w Mszy św., a wieczorem - miejscową katedrę. Ostatniego dnia ok. godz. 9.30 poznali już wyniki. Nasze reprezentantki jednak nie znalazły się w pierwszej dziesiątce, dwie z nich - A. Teuerle i M. Przysucha - zostały laureatkami, zdobywając powyżej 80 proc. punktów, a M. Jarosz - finalistką. Gratulujemy!
Przypomnijmy, że celem tegorocznej edycji olimpiady jest przede wszystkim zapoznanie uczestników z tekstami biblijnymi mówiącymi o Bożej miłości, kluczowymi wypowiedziami Magisterium Kościoła związanymi z teologią prawdy o Bożej miłości objawionej w Piśmie Świętym i w Jezusie Chrystusie, a także z pelplińskim egzemplarzem Biblii Gutenberga.