W kościele pw. Wniebowzięcia NMP i św. Jakuba Starszego rozpoczął się cykl koncertów organowych pt. "Z muzyką organową przez wieki".
Podczas pierwszego koncertu, który wykonał Jan Jakimiszyn, znalazły się kompozycje wielkich mistrzów. Oprócz Toccaty i fugi D-mol J.S. Bacha można było wysłuchać "Suity gotyckiej" składającej się z czterech części Leona Boelmana i słynnego "Alleluja" Georga Friedricha Handla z oratorium "Mesjasz".
– Jak to miało miejsce w zeszłym roku, tak i w tym będziemy gościć utalentowanych artystów Akademii Muzycznej im, Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Swoje umiejętności zaprezentują nam studenci dobrze nam znanego profesora Piotra Rojka, dziekana Wydziału Instrumentalnego. Wśród wykonawców pojawią się muzycy, którzy gościli u nas w zeszłym roku. Na jednym z koncertów będziemy mogli posłuchać niespełna 8-letniego Mikołaja Ożga, a na zakończenie lata organowego zaprezentuje się podopieczny profesora Ihor Sikorsky z Ukrainy – zapowiada Emil Koprzak, organizator wydarzenia.
W trakcie koncertu słuchacze mogli także zapoznać się z budową organów znajdujących się w kamienieckim kościele. – Nasze organy piszczałkowe to instrument klawiszowy, należący do grupy aerofonów – instrumentów muzycznych, w których źródłem dźwięku jest drgający słup powietrza lub też wprawiony w drgania przez strumień powietrza element metalowy, zwany języczkiem. Organy są instrumentem o bardzo złożonej budowie. Liczba znajdujących się w nich piszczałek to prawie 2000 sztuk, liczba głosów wynosi 31, posiada 2 manuały, czyli klawiatury ręczne i klawiaturę nożną – mówił. Dodał, że niestety ponadstuletnie organy wymagają remontu, dlatego podczas koncertów zbierane są ofiary na konserwację instrumentu. Zapowiada też kolejny koncert, który odbędzie się 4 czerwca, a wystąpi znany naszym czytelnikom Jakub Moneta.