Przez cztery kolejne dni w Świdnicy, której patronuje św. Jan Paweł II, odbędzie się szereg wydarzeń upamiętniających papieża Polaka.
Dni Papieskie rozpoczęły się spotkaniem z najmłodszymi mieszkańcami Świdnicy. W sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury przywitał ich ks. Krzysztof Ora. – Dzisiaj mamy wyjątkowy dzień. Dzisiaj przypada dzień urodzin bardzo znanego i wielkiego człowieka. Spotykamy się w tym miejscu po to, żeby poznać tego człowieka, a będziemy mówić i wspominać szczególnie św. Jana Pawła II. Dodam, że jest patronem naszego miasta, Świdnicy. Na pewno większość z was przechodząc obok katedry świdnickiej, zauważyła pomnik klęczącego papieża. To znak, że on jest z mieszkańcami Świdnicy, tymi najstarszymi i najmłodszymi – mówił ks. K. Ora.
Następnie ks. Grzegorz Kwiatkowski w ciekawy dla dzieci sposób, z wykorzystaniem różnych rekwizytów, opowiadał o Janie Pawle II. Dzieci mogły poznać papieża Polaka, który lubił uprawiać sport, potrafił ciężko pracować, lubił czytać i sam napisał wiele książek, ale też jako człowieka, który doświadczał różnych zmagań i chorób. – 13 maja 1981 r. ktoś zrobił papieżowi wielką krzywdę. To też jest prawda, która dotyka każdego z nas. Każdemu z nas, częściej lub rzadziej, dzieje się krzywda. Ale właśnie dlatego Jan Paweł II jest dla nas tak wyjątkowy. Ponieważ wtedy, kiedy zrobiono mu krzywdę i kiedy był chory, kiedy pisał książki i przemawiał do ludzi, kiedy modlił się i kiedy uprawiał sport, w każdym momencie swojego życia potrafił być święty – mówił do dzieci ks. G. Kwiatkowski.
Po katechezie na scenę weszły dzieci z Przedszkola Publicznego Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy, które przygotowały inscenizację pt. „Niebo”. Zabrały widzów w podróż w poszukiwaniu największego skarbu, wskazując, jak ważna jest odwaga i dobroć serca. Zaraz po nich zaprezentowały się dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 14 w Świdnicy przedstawieniem "Skarby Jana Pawła II", które było historią w pigułce życia Karola Wojtyły i przybliżało jego przesłanie gromadzenia sobie największych skarbów, czyli miłości i przyjaźni.
W tym dniu odbył się również finał XVII Dolnośląskiego Konkursu Poezji i Prozy Jana Pawła II "Arka", poprzedzony występem Zespołu Muzyki Dawnej "Totus Musicus" z Młodzieżowego Domu Kultury, który zaprezentował m.in. takie utwory jak "Barka" czy "Abba Ojcze". Zostały również wręczone nagrody w Diecezjalnym Konkursie Plastycznym "Jan Paweł II".
Wieczorem o godz. 18 w świdnickiej katedrze pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka została odprawiona Msza św. w intencji wszystkich świdniczan za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. (więcej: TUTAJ). Natomiast jutro 19 maja w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbędą się warsztaty i konferencja dla uczniów szkół średnich oraz katechetów i nauczycieli pt. "Teologia ciała wg św. Jana Pawła II alternatywą na współczesną wizję miłości". Spotkania poprowadzi dr Magdalena Siemion z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, autorka książki "Teologia ciała. Seks według Jana Pawła II cię wyzwoli".
Również jutro o godz. 18 w Miejskiej Bibliotece Publicznej zostanie otworzona wystawa Sławomira Fiebiga "Pan da siłę swojemu ludowi", a po niej sesja wykładowa, w której udział wezmą: ks. dr Arkadiusz Chwastyk („Św. Jan Paweł Il a solidarność"), Matgorzata Chojda-Ozga („Arka Przymierza – komentarz subiektywny po analizie poematu Jana Pawła ll »Myśl jest przestrzenią dziwną«") oraz Robert Kasków ("Dziwność myśli w poemacie »Myśl jest przestrzenią dziwną«").
W ramach Dni Papieskich odbędą się również pielgrzymki. W piątek celem pielgrzymów będzie sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, natomiast w sobotę nawiedzą sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie, które Karol Wojtyła odwiedził dwukrotnie w 1957 oraz 1978 r.
Dni Papieskie zakończą się w niedzielę 21 maja piknikiem rodzinnym połączonym z Biegiem Papieskim w Parku Centralnym (14.00–18.00) oraz koncertem Marcina Stycznia "Pieśń o Bogu ukrytym".