Nowy numer 22/2023 Archiwum

W Wałbrzychu lalki pomogą w szukaniu rodzin zastępczych

Są niewielki, mają niespełna dwadzieścia centymetrów, ale ich misja ma ogromną wagę.

Laleczki, które powstały w jednej z wałbrzyskich pracowni krawieckich, mają pomóc w znalezieniu rodzin zastępczych dla dzieci, które czekają na kochające rodziny. Cała historia inspirowana jest losem tytułowej „Ani z Zielonego Wzgórza”, powieści autorstwa kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery.

– Ania z Zielonego Wzgórza była sierotą, która potrzebowała miłości, troski, zainteresowania ze strony dorosłych. Znalazła to w domu rodzeństwa Maryli i Mateusza, którzy docelowo stali się jej rodziną zastępczą. 150 lat temu wydarzyła się historia, która nadal jest aktualna. Nadal mamy dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, które potrzebują kochającej rodziny – mówi Izabela Małek, zastępca kierownika działu pieczy zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu.

Tak narodziła się idea najnowszej akcji. W jednej z wałbrzyskich pracowni krawieckich powstało pięćdziesiąt lalek. To symboliczne Anie z Zielonego Wzgórza. We wtorek 30 maja lalki trafią do 50 wybranych mieszkańców Wałbrzycha ze specjalną instrukcją.

– To będzie zabawa w podaj dalej. Osoby, które dostaną lalkę, ale nie będą mogły stworzyć bezpiecznego domu dla Ani, czyli nie będą mogły być rodzicami zastępczymi, będą proszone o przekazanie lalki dalej. Będą musiały znaleźć godne zaufania osoby, które mają otwarte serce i być może będą mogły być rodzicami zastępczymi. Lalki będą przekazywane aż do momentu, gdy trafią do osób, które zdecydują się na opiekę nad dzieckiem czy dziećmi z placówek opiekuńczo-wychowawczych – tłumaczy Izabela Małek.

Osoba, która otrzyma lalkę i zdecyduje się zostać rodzicem zastępczym, będzie musiała zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Tam przejdzie odpowiednie szkolenie i całą procedurę.

Po zakończeniu procedury laleczka – symboliczna Ania, zostaje w danej rodzinie. Przekazana zostanie jednak w nowej, kolorowej, odświętnej sukience, podobnie, jak to się stało w powieści „Ania z Zielonego Wzgórza”, gdzie bohaterka otrzymała prezent w postaci sukienki.

– Ogromna liczba dzieci czeka na miejsce, gdzie mogą się odnaleźć, gdzie mogą realizować swoje marzenia, poczuć się bezpiecznie. Blisko 140 dzieci jest teraz w placówkach wychowawczych, opiekuńczych i czeka na te osoby, które wyciągną do nich dłoń – mówi Piotr Sapalski, koordynator pieczy zastępczej.

Akcja rozpocznie się 30 maja przy wałbrzyskiej Galerii Victoria. Piknik, w którego czasie przekazane będą laleczki, rozpocznie się o godzinie 14.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast