Nowy numer 39/2023 Archiwum

Pięćdziesiątnica ciągle trwa

Dzień przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego w wielu parafiach miały miejsce różnego rodzaju nabożeństwa.

W tym roku największe modlitewne spotkanie odbyło się w Wałbrzychu, w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, w którym modlitewne spotkanie poprowadził znany z kanału YouTube „Teobańkologia” ks. Teodor Sawielewicz. – Przygotujcie się drodzy, że Pan Bóg chce przeprowadzić podczas tego czuwania transplantację serca, chce wyjąć serce z kamienia i dać serce z ciała – mówił podczas konferencji kapłan, nawiązując do Księgi Ezechiela. – Nikt dzisiaj nie tworzy sobie bożków z kamienia, ale to nie znaczy, że nie mamy innych bożków, których trzymamy się kurczowo. Wchodzimy w pewną koalicję ze złem i upodabniamy się do tego, co kochamy. Dzisiaj Bóg chce tchnąć swojego Ducha, dzisiaj może zmienić się bardzo dużo, bo zbawienie dokonuje się tu i teraz.

Po konferencji poprowadził czuwanie przed Najświętszym Sakramentem, które o północy zakończyła Msza św. pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka. – Pamiętajmy, że Pięćdziesiątnica ciągle trwa. Dzięki działaniu Ducha Świętego świat został odnowiony w I wieku i w ten sam sposób zostanie odnowiony w XXI w. Odnowa Kościoła dokona się przez ożywienie ideału Pięćdziesiątnicy – mówił w homilii bp Mendyk, tłumacząc dalej, czym jest ten ideał. – Oznacza to, że każde działanie człowieka musi być poprzedzone kontemplacją. To świadomość, że ludzkim życiem nie kieruje chciwość, ale miłość. To przekonanie, że polepszenie sytuacji społecznej jest w pewnym sensie „produktem ubocznym” chrześcijaństwa, bowiem głównym celem jest dbanie o to, aby ludzie służyli Królestwu Bożemu i jego sprawiedliwości, a wszystko inne zostanie im dodane – tłumaczył.

Spotkanie było w całości transmitowane:

Na terenie diecezji świdnickiej czuwania przed Zesłaniem Ducha Świętego odbywały się w wielu miejscach. Organizowały je nie tylko wspólnoty i ruchy charyzmatyczne, ale jedno z nich odbyło sie też w kościele Krzyża Świętego w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Przewodniczył ks. Julian Nastałek z Duszpasterstwem Wiernych Tradycji Łacińskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast