Oddolnie i własnymi siłami bez żadnych dotacji i sponsorów wraz z grupą zaprzyjaźnionych muzyków i historyków postanowili wypromować i przywrócić dawną sławę kościołowi pw. Wniebowzięcia NMP.
W tym celu nagrali film „Cysterskie dziedzictwo – Muzyka i sztuka w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i Jakuba Starszego w Kamieńcu Ząbkowickim”. – Pomysł zrodził się z zauroczenia tym miejscem, które zachwyca zarówno wspaniałą architekturą, licznymi dziełami sztuki, blisko 100 letnimi organami, jak i duchem oraz unoszącym się w powietrzu zapachem wielowiekowej modlitwy - i tej zakonnej, cysterskiej, i tej współczesnych ludzi. Z drugiej strony miejsce jest w Polsce nadal mało znane. Bardzo niewiele informacji na temat świątyni, organów, cysterskich tradycji muzycznych znali nawet mieszkańcy i zaangażowani w życie parafii wierni – mówi Paweł Ożga, jeden z pomysłodawców inicjatywy, odpowiedzialny za nagranie i montaż filmu. W trakcie prac nad filmem, które trwały od marca do czerwca br. dokładnie zgłębił historię organów, konsultując ją z pracownikami Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach: prof. Julianem Gembalskim, dr Michałem Duźniakiem oraz z Danielem Strządałą.
– Mam nadzieję, że moje działania nie skończą się tylko na tym filmie, ale również doprowadzą do wydania muzycznej spuścizny, jaka dotychczas była zamknięta w archiwalnych szafach, a kiedyś była wykonywana podczas liturgii i towarzyszyła codziennym czynnościom mnichów. Jest to muzyka wartościowa i godna tego miejsca dodaje. Autorką scenariusza jest Natalia Jakubowska, która przeprowadziła badania nad historią miejsca. O historii miejsca, muzykaliach i organach wypowiadają się Łukasz Pintal, lokalny historyk, pracownik Archiwum Państwowego, dr Ewa Hauptman-Fischer, muzykolog, badaczka i znawczyni kultury muzycznej śląskich cystersów, pracownik Gabinetu Zbiorów Muzycznych w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, oraz Mateusz Żegleń, organista związany z Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.
W filmie wykorzystano muzykę nagraną przez Classical Sound Studio – Paweł Ożga, a której wykonawcami byli dr Mateusz Rzewuski – concert organist, dr Tomasz Głuchowski, Daniel Strządała, Arkadiusz Popławski, Mariusz Wycisk oraz Schola Gregoriana Sandomiriensis pod kierunkiem Tomka Sokołowskiego.