Do zdrowej stopy jeden krok

Bonifraterskie Centrum Medyczne w Ząbkowicach Śląskich znalazło się w gronie zaledwie 16 ośrodków w Polsce, w których prowadzony jest pilotażowy program Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia, polegający na badaniu i korygowaniu wad stóp dzieci.

Badania odbywają się bezpłatnie, bez skierowań, bezboleśnie i bez kolejek. - Jeśli dziecko ma wady postawy, na przykład kolana skierowane do środka lub odchylone na zewnątrz, zniekształcone stopy, stawia stopy palcami na zewnątrz czy do wewnątrz lub jego stopy i pięty skręcają się do środka lub na zewnątrz, to sygnał, że powinno zostać przebadane przez specjalistę. Bonifraterskie Centrum Medyczne w Ząbkowicach Śląskich przeprowadza takie badania zupełnie za darmo. Rodzice otrzymają też zalecenia, jak postępować w domu, a ich dzieci będą mogły od razu skorzystać z fizjoterapii - informują bonifratrzy. Jak zauważają, brakuje dokładnych danych na temat problemu, jednak według różnych źródeł, szacuje się, że wady stóp występują u 30-50 proc. dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Program dotyczy dzieci i młodzieży w wieku 5-16 lat. Badanie ma charakter przesiewowy, zatem mogą się na nie zgłosić także ci rodzice, którzy nie zauważają żadnych wad u swoich dzieci, ale chcą się w tym upewnić pod okiem specjalisty.

Rodzice, którzy zauważyli u swoich dzieci następujące problemy, powinni zgłosić się na badania jak najszybciej:

  • Koślawienie - stopy i pięty skręcają się do środka. To normalne u małych dzieci, które uczą się chodzić, ale jeśli utrzymuje się u starszych dzieci lub dorosłych, może być spowodowane przez czynniki takie, jak płaskostopie, słabe mięśnie i więzadła, nadwagę lub choroby kości.
  • Szpotawienie - kolana są odchylone na zewnątrz, a nogi tworzą kształt litery O. Szpotawość kolan jest normalna u niemowląt i małych dzieci, ale powinna się skorygować do 7. roku życia. Jeśli nie, może być spowodowana przez m.in. niedobór witaminy D, nadwagę lub choroby stawów.
  • Obniżenie wysklepienia stóp - to zniekształcenie stopy, które polega na spłaszczeniu jej łuku podłużnego i/lub poprzecznego. Stopa opiera się o podłoże całą powierzchnią lub powierzchnią większą niż normalnie. Obniżenie wysklepienia stóp może być spowodowane przez m.in. wiotkość stawową, słabe mięśnie i więzadła, nadwagę, krzywicę, choroby stawów lub urazy. Może prowadzić do bólu, zmęczenia, zaburzeń chodu lub deformacji palców.
  • Zbyt wysokie wysklepienie stóp - to zniekształcenie stopy, które polega na nadmiernym uniesieniu jej łuku podłużnego i/lub poprzecznego. Oznacza to, że stopa opiera się o podłoże tylko punktowo, a jej wysklepienie jest zbyt duże. Może powodować ból, zmęczenie, napięcie mięśniowe, zapalenie rozcięgna podeszwowego lub deformację palców.
  • Stawianie palców do środka lub na zewnątrz - to sposób chodzenia, który polega na skierowaniu palców stóp w kierunku wewnętrznym lub zewnętrznym. Stawianie palców do środka nazywa się też chodem gołębim, a stawianie palców na zewnątrz - chodem kaczkowym. Stawianie palców do środka lub na zewnątrz może być normalne u małych dzieci, które uczą się chodzić i utrzymywać równowagę. Zwykle do 6-7 roku życia dziecko powinno opanować prawidłowy sposób stawiania stóp. Jeśli jednak stawianie palców do środka lub na zewnątrz utrzymuje się u starszych dzieci lub dorosłych, może być spowodowane przez różne czynniki takie jak: zaburzenia anatomiczne kości i stawów, dysfunkcje neurologiczne, dysbalans mięśniowy, wady postawy, urazy. Stawianie tak palców może powodować ból, zmęczenie, napięcia mięśniowe, zapalenie ścięgna Achillesa, ból rzepki lub rozcięgna podeszwowego.
  • Chodzenie na palcach.
  • Męczenie się stóp.

W Bonifraterskim Centrum Medycznym zostaną przeprowadzone badania manualne, które pozwalają na ocenę stanu stóp oraz zdiagnozowanie przyczyny i wskazanie miejsc, gdzie odczuwalny jest ból. Dziecko zostanie także poddane badaniu podoskopem - urządzeniem służącym do dokładniejszego diagnozowania. Dzięki niemu można nieinwazyjnie badać stopy od strony podeszwy i ocenić ich kształt, wysklepienie, obciążenie i stabilność. W końcu stopy zostaną przebadane komputerowo na specjalnej platformie (macie tensometrycznej lub podobaroskopie), która mierzy, z jaką siłą stopa pacjenta naciska na podłoże w trakcie chodu lub w pozycji stojącej.

Każdy rodzic otrzyma informację o stanie stóp swojego dziecka. Kiedy będzie to potrzebne, specjaliści przedstawią zalecenia o charakterze fizjo-profilaktycznym, na przykład jakie stosować wkładki ortopedyczne. W przypadku stwierdzenia wad rodzice dowiedzą się, jakie postępowanie fizjoterapeutyczne zastosować.

Badania odbywają się w Bonifraterskim Centrum Medyczne ul. 1-go Maja 9 w Ząbkowicach Śląskich. Rejestracja od poniedziałku do piątku w godz. 8-16 pod nr. tel. 74 810 84 10, 575 991 444.

Bonifraterskie Centrum Medyczne to ogólnopolska grupa dysponującej największym zapleczem szpitalnym w kraju - to blisko 700 łóżek w kilku szpitalach w Polsce, 2,5 tysiąca pracowników, w tym 2 tysiące lekarzy i pielęgniarek. Bonifratrzy znani są z opieki rehabilitacyjnej, oprócz kilku dużych ośrodków rehabilitacji dziennej i ambulatoryjnej w Katowicach, Łodzi, Warszawie, Ząbkowicach Śląskich, Wrocławiu i Marysinie, prowadzą dwa szpitale rehabilitacyjne: we Wrocławiu i w Piaskach-Marysinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..