Nowy numer 49/2023 Archiwum

Światowy Dzień Turystyki w Makowicach przejdź do galerii

Obchody, które miały miejsce 23 września, połączone zostały z wielkim otwarciem winobrania w Winnicy Świdnickiej. To pierwsza edycja wydarzenia.

Impreza odbyła się u podnóża wzgórza Popiel, które jest najwyższym wzniesieniem Równiny Świdnickiej.

 – Zrobiliśmy tę imprezę wspólnie z Jakubem Curylem, prezesem koła PTTK “Teraz Sudety”. Uznaliśmy, że trzeba reaktywować Światowy Dzień Turystyki ze względu na to, że łączymy turystykę z górami. W Świdnicy odbywały się od wielu lat “Dni Gór”, niestety pan Piotr Snopczyński zrezygnował z kontynuowania tej imprezy, dlatego postanowiliśmy zrobić coś po swojemu, w zupełnie innej formie. Zdecydowaliśmy się połączyć siły z Winnicą Świdnicką. Tutaj jesteśmy i działamy turystycznie – mówi jeden z pomysłodawców, a zarazem organizatorów wydarzenia Paweł Buczma, wiceprezes koła PTTK “Teraz Sudety”.

Na dzieci czekały m.in. zamki dmuchane, bańki oraz inne animacje, m.in. “Rodzinna Gra Turystyczno-Terenowa”, w której młodzi mierzyli się z intrygującymi zagadkami, sprawdzali się w zadaniach zręcznościowych oraz sprawdzana była ich wiedza na temat gminy Świdnica. Na uczestniczące w grze dzieci czekały ufundowane nagrody.

Starszym uczestnikom zaproponowano plener malarski prowadzony przez Martę Ciućkę. Odbyła się wystawa odznak turystycznych należących do członków lokalnego PTTK, a także przygotowano specjały lokalnej kuchni. Również w sąsiadującej Winnicy Świdnickiej miało miejsce wiele interesujących atrakcji: oprowadzanie po winnicy, winobranie, degustacje i konkurs deptania winogron. Każdy mógł także kupić lokalne wino, miody i inne lokalne produkty. 

W drugiej części obchodów przewidziane zostały prelekcje zaproszonych podróżników, wystąpił m.in. Waldemar Sawko oraz znani z mediów społecznościowych “Szybcy Podróżnicy”, którzy barwnie i ze szczegółami opowiadali o najpiękniejszym szlaku turystycznym na świecie, jakim jest trekking u podnóża Himalajów.

Na zakończenie wystąpił zespół “Dom o zielonych progach”, który swoimi balladami wprowadził widzów w szczególny nastrój. Zespół wykonał piosenki z programu “W górach jest wszystko co kocham”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy