Nowy numer 49/2023 Archiwum

Patriotycznie w wałbrzyskiej kolegiacie

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w największym mieście diecezji rozpoczęły się tradycyjnie Mszą św. w kościele św. Aniołów Stróżów, której przewodniczył bp Adam Bałabuch.

Biskup pomocniczy wygłosił też homilię, w której przypomniał, że świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości to okazja nie tylko do przypomnienia sobie wydarzeń sprzed ponad 100 lat, ale również okazania wdzięczności Bogu i ludziom za dar wolności.

- Chcemy też spojrzeć na nasze dzisiejsze świętowanie w świetle usłyszanego słowa Bożego. Św. Paweł poucza nas, że tajemnica zbawienia w Jezusie Chrystusie została nam ujawniona dla skłonienia wszystkich narodów do posłuszeństwa wierze. Posłuszeństwo wierze oznacza wierność Bożym przykazaniom, wierność ewangelicznej prawdzie – podkreślał biskup pomocniczy.

Powołując się na cytaty z Pisma Świętego, podkreślał, że posłuszeństwo wierze oznacza wybór Pana Boga, bo „żaden sługa nie może dwom panom służyć”. Przekonywał, że to Kościół uczy posłuszeństwa w wierze, umacnia słowem i sakramentami.

- To wszystko po to, byśmy mogli, pomni na wielkie Boże dzieła dokonane w historii naszej ojczyzny powiedzieć: «Panu, Bogu naszemu, chcemy służyć i głosu Jego chcemy słuchać». Tylko bowiem taka postawa prowadzi nas do tego, by cieszyć się Bożym błogosławieństwem i opieką NMP Królowej Polski – dodał bp Bałabuch.

Po Mszy św. natomiast wraz z pocztami sztandarowymi, przedstawicielami władz, szkół i sąsiednich parafii na czele z orkiestrą górniczą udali się na plac Kościelny, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy