Z okazji jubileuszu chór katedralny zaprosił mieszkańców Świdnicy na koncert, który na kilka dni przed wspomnieniem św. Cecylii zaprezentował bogactwo muzyki sakralnej różnych epok.
Działający od sierpnia 2018 r. chór Tactus Sonus powstał z połączenia dwóch zespołów. Pierwszym była schola Cantorum Exultet (do 2014 r. znana jako chór Vox Angelicus) działająca od 2009 r. przy parafii św. Józefa w Świdnicy, a od 2012 r. przy świdnickiej katedrze. Drugim natomiast był Chór Społeczny śpiewający w ramach odbywającego się co roku w Świdnicy Festiwalu Bachowskiego. Oba zespoły zaczęły wspólną pracę w sierpniu 2018 r., tworząc duży zespół.
Wspólne występy bardzo szybko, bo już 26 października 2019 r. przyniosły pierwszy sukces - Złote Pasmo w III Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Mikołaja Zieleńskiego w Łowiczu w kategorii chóry mieszane. 13 maja 2023 r. zdobyli również Złote Pasmo oraz dodatkowo wyróżnienie za dobór repertuaru w II Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej „Dona nobis pacem” we Wrocławiu.
Przez cały ten czas chór Tactus Sonus regularnie występuje z koncertami o różnej tematyce (maryjnej, patriotycznej, kolędowej czy pasyjnej), a także aktywnie bierze udział w uroczystościach, odbywających się w świdnickiej katedrze. Również z okazji jubileuszu 5-lecia zaprosił mieszkańców biskupiego miasta na koncert, który się odbył 18 listopada, w sobotę poprzedzającą wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej.
- „Brzmienie ceremoniom kościelnym dodaje majestatu, a umysły wiernych podnosi do Boga i spraw niebieskich. Śpiew kościelny, jako związany ze słowami, jest nieodzowną oraz integralną częścią uroczystej liturgii. Pochwałę śpiewu kościelnego głosi zarówno Pismo Święte, jak i Ojcowie Kościoła oraz papieże, którzy w naszych czasach, począwszy od św. Piusa X, jasno określili służebną funkcję muzyki w liturgii” - cytowała na początku koncertu Konstytucję o Liturgii Świętej Sacrosanctum Concilium Marta Moneta.
Podkreślała, że celem koncertu jest pokazanie piękna muzyki liturgicznej wielu kompozytorów różnych epok oraz z różnych okresów liturgicznych. Przez każdym z prezentowanych utworów wprowadzała w ich nastrój. Na zakończenie natomiast przedstawiciele chóru podziękowali pani dyrygent za trud i zaangażowanie w prowadzenie przedsięwzięcia.